TOEFL Nedir?

TOEFL, İngilizce konuşulan ülkelerde akademik eğitim almanız için girmeniz gereken İngilizce seviyenizi ölçmek adına hazırlanılan bir sınavdır. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere 4 farklı bölümden oluşur.

Dünyada birçok ülke üniversite ve kolej seviyesinde TOEFL sınavı puanlarını dikkate almaktadır. Özellikle Amerika ve Kanada’da akademik eğitim almak isteyen adayların katıldıkları TOEFL sınavından aldıkları başarı puanları 2 yıl boyunca kullanılabilmektedir. 2006 yılından bu yana Dünya çapında yaklaşık 40 milyon kişi, yabancı dil yeterliliğini saptamak adına TOEFL sınavına girmiştir, bu da ne kadar önemli bir sınav, ölçüt olduğunu göstermektedir.

TOEFL sınavı 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; IBT ve PBT sınavlarıdır. PBT sınavı herkesin bildiği gibi kağıt üzerinde yapılırken, IBT sınavı internet üzerinde online yapılmaktadır.

TOEFL PBT SINAVI

TOEFL PBT sınavı, TOEFL sınavlarının kağıt üzerinde uygulanan versiyonudur. Sınava giren adayların okuma, yazma, dinleme ve konuşma seviyeleri ayrı ayrı sınavlar ile ölçülür.

Okuma – Reading

Sınava giren adaylara okuyup daha sonra okuma parçaları ile alakalı cevaplamaları gerek 50 soru yöneltilir ve okuma, anlama derecesi saptanır. 50 soru için verilen süre 50 dakikadır.

Yazma – Writing

Adayların, yazma yeteneklerinin ölçüldüğü bu bölümde 50 soruya karşılık 55 dakika süre verilmektedir.

Dinleme – Listening

Adaylardan, dinledikleri konular ile alakalı 50 soruluk kısmı 40 dakika içerisinde bitirmeleri istenir.

Kompozisyon Yazma – TWE

Adaylardan verilen 30 dakikada kompozisyon yazmaları istenir.

TOEFL IBT SINAVI

TOEFL IBT sınavı, TOEFL sınavlarının internet üzerinden uygulanan versiyonudur. Sınava giren adayların okuma, yazma, dinleme ve konuşma seviyeleri ayrı ayrı sınavlar ile ölçülür.

Okuma – Reading

Adaylardan, verilen 3 – 4 metni okumaları ve bu metinler ile alakalı sorulara cevaplamaları istenir. Reading bölümünün süresi yaklaşık bir 1 saattir.

Yazma – Writing

Adaylardan okuma ve dinleme bölümlerindeki konuları ile alakalı bir kompozisyon yazmaları istenir. Kompozisyonda, adayların kendi düşüncelerini, fikirlerini içeren bir kompozisyon yazmaları gerekmektedir.

Dinleme – Listening

Bu bölümde adaylara bazı dinleme parçaları dinletildikten sonra, bunlarla ilgili sorular yöneltilir. Dinleme bölümü yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Konuşma – Speaking

Adaylardan bir konu ile alakalı fikirlerini konuşarak belirtmeleri istenir, okuma ve dinleme bölümleri ile ilgili konuşmaları beklenir. Bu bölümde adaylara 20 dakika süre verilir.