Polonya, 312.679 km² yüz ölçümüne sahip, Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Polonya Avrupanın ortasında yer alır. Baltık Denizine kıyısı bulunan Polonya, bir Orta Avrupa ülkesidir. Polonya jeopolitik konum olarak, Güney Batısında Çek Cumhuriyeti, Doğusunda Belarus, Batısında Almanya, Kuzey Doğusunda Rusya ve Litvanya, Güney Doğusunda Ukrayna ve Güneyde Slovakya ile komşudur. Bununla beraber Polonya’nın yönetim sistemi eyalet sistemidir ve Polonya toplam 16 eyaletten oluşmaktadır. Polonya siyasal sistemi demokrasidir. Aynı zamanda Polonya güçlenen ve istikrarlı bir ekonomiye sahiptir. Bu nedenle de Avrupa’da adından çokça söz ettirmiştir. Polonya, Avrupa’da oldukça etkin bir ülkedir. NATO’da 1999 yılından itibaren, Avrupa Birliğine (AB) ise 2004 yılından itibaren üyedir ve Polonya bir Shengen ülkesidir. Öte yandan, Polonya doğanın özenle korunduğu ve yeşillik alanlarının fazlaca olduğu nadir ülkelerden biridir. Polonya yaklaşık %40 civarında ormandan oluşmaktadır. Tarıma değer veren Polonyalılar, topraklarının %50’sini tamemen tarıma ayırmıştır. Topraklarının yalnızca ufak bir kısmını şehirleşmeye ayıran Polonyalılar, doğaya ve tarıma verdikleri önem ile bilinirler. 

Polonya’da Yaşamak

Polonya yeşilliklerle dolu doğası, sıcak kanlı insanları, ekonomik gelişmişliği ile beraber yaşam standartlarının üst düzeyde olduğu bir ülkedir. Polonya iklim koşulları açısından kış mevsimden oldukça soğuktur. Bu soğuk -25 dereye kadar çıkabilir. Bu nedenle Polonya’ya kış mevsiminde gelirken kalın giyinmeniz tavsiye edilir. Polonya yaz mevsiminde ise sıcaklık ortalama 30 dereceye kadar çıkarabilir. Polonyalılar bu mevsimlerde Baltık Denizine yüzmeye giderler. Polonya, ulaşım konusunda da oldukça gelişmiş ve ekonomiktir. Polonya öğrencilere ulaşım konusunda birçok imkan tanır. Polonya’da trenle seyehat eden öğrenciler biletlerini yarı fiyatına almakta. Polonya’da bulunan yurtlar öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını da gayet uygun fiyatlara karşılamakta. Polonya’ya giden çoğu öğrencinin ise yurtlarda barındığı bilinmektedir. Öğrencilerin iletişim içinde olabildikleri, yeni arkadaşlar edinebildikleri ve yemekten wifi’ye tüm ihtiyaçların karşılanabildiği yurtlar yine öğrencilerin ceplerini yakmayacak ucuzlukta tasarlanmıştır. Polonyalılar çalışkan ve sorumluluk sahibi insanlardır. Öte yandan Polonyalıların eğlenceye düşkün oldukları da bilinir. Genelde publarda ve barlarda eğlenen Polonyalılar bu zevklerinden taviz vermezler. Ayrıca Polonyalılar ülkelerine gelen yabancı insanlara karşı da gayet olumlu ve sıcak kanlılardır. Bununla beraber Polonyalılar oldukça dindar insanlardır ve Polonya’da yaşayan insanların yaklaşık %80’i kiliseye mutlaka gitmektedir. 

Polonya’da Eğitim Sistemi

Polonya’nın eğitim sistemi diğer ülkelere nazaran oldukça gelişmiş ve sistematik bir yapıya oturtulmuştur. Polonyalılar da eğitime çokça önem verir. Aynı zamanda Polonya halkının çoğu en az iki dil bilmektedir. Bu nedenle de Polonya eğitim sisteminde öğrencilere bir ya da iki yabancı dil eğitimi verilmektedir. Bu dillerin en çok tercih edileni İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Latince ve İtalyancadır. Polonya’da yaklaşık 500 civarında devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bununla beraber özel üniversiteler ve yüksek eğitim kurumları da Polonya’da bulunmaktadır. Ancak Polonya’da üniversiteler de kendi aralarında ayrılmaktadır. Bunlar normal üniversiteler, tıp üniversiteleri, teknik üniversiteler, tarım üniversitesi, pedagoji üniversiteleri, ekonomi üniversiteleri, müzik üniversiteleri, askeri üniversiteler ve denizcilik üniversiteleri gibi alanlara ayrılmıştır.

Polonya’da Öğrenci Programları

Polonya rahatlığı ve ucuz bir ülke olması nedeniyle yabancı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. Polonya’ya gelen yabancı öğrenciler genellikle öğrenci programlarını ve yurtdışı eğitimine öncülük eden firmalar yardımıyla eğitimlerini yurtdışında tamamlarlar. Bu öğrenci programları genelde barınma, ulaşım, yemek, sigorta gibi alanlarda ücret politikaları hazırlayarak eğitim almak isteyenlere ücret profili sağlar. Yurtdışında eğitim almak isteyenler ise bu programlardan birini bütçesine ve yaşam standartlarına uygun olacak şekilde seçerek yurtdışında eğitimini tamamlar. Polonya içinde bu böyledir. Polonya’ya eğitim almak için giden öğrencilerde bu programlardan birini seçerek Polonya’ya gidiş sürülerini kısaltır ve daha uygun bir şekilde yurtdışı eğitimini alabilir. 

Polonya’da Bulunan Popüler Üniversiteler

Polonya üniversite eğitimi açısından öğrencilere önemli faydalar sağlamakla beraber Avrupa genelinde adından sıkça söz ettiren başarılı üniversiteleri de bünyesinde bulundurur. Bunlardan ilki Perspektywy adında bir kurumun seçmiş olduğu Varşova Üniversitesidir. Polonya bünyesinde başarılı ve kaliteli seçilmiş diğer üniversiteler ise sırayla Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Teknik Üniversitesi, Adam Mickiewicz Üniversitesi, Wroclaw Teknik Üniversitesi, AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Wroclaw Üniversitesi gibi üniversiterdir. Bu üniversiteler içerisinde birçok iyi akademik personeli ve öğrenciye sunduğu imkanları ile Polonya’nın önemli üniversiteleridir. 

Varşova Üniversitesi 

Varşova Üniversitesi, Polonya’nın en iyi, en büyük ve eski üniversitelerden biridir. Bununla beraber dünya çapında da oldukça iyi bilinen ve tercih edilen bir üniversitedir. Dünyaca ünlü bilimsel çalışmalar da Varşova Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilir. Birçok alanda eğitim veren Varşova Üniversitesi en çok Tıp alanında adından söz ettirmiştir.  Varşova Üniversitesi Avrupa üniversite sıralamasında ilk 100’e girmiştir. Varşova Üniversitesi her yıl 60.000 öğrenci eğitim almaktadır. Varşova Üniversitesinin tarihi 1816’ya dayanmaktadır. Bu üniversite Polonya‘nın en önemli olaylarına tanıklık etmiştir ve 200 yıllık bir üniversitedir. 

Jagiellonian Üniversitesi

Varşova Üniversitesi kadar köklü bir yapıya sahip olan Jagiellonian Üniversitesi 650 yıl boyunca Krakow hayatında yer almıştır. Bu üniversiteye 15. yüzyılda dahi yurtdışından yabancı öğrenci gelmekteydi. Jagiellonian kampüsü antik salonlarını modern bir kampüse çevirmiş ve geliştirdikleri müfradatı ile geçmişten günümüze kadar birçok öğrenciyi bünyesinde barındırmış ve hala da barındırmaktadır.

Varşova Teknik Üniversitesi

Varşova Üniversitesi 1826 yılında kurulmuştur. Bu üniversite uygulamalı bilimlerde Lisans ve Lisansüstü eğitim vermektedir. Varşova Teknik Üniversitesi Orta Avrupanın en önemli teknik üniversiteleri arasında yer alır. Varşova Teknik Üniversiteside toplam 2 binin üzerinde profesör eğitim vermektedir. Üniversitedeki öğrenci sayısı ise 35 binin üzerindedir. Varşova Teknik Üniversitesi çeşitli konularda eğitim verir ve eğitim dili İngilizcedir. Varşova Teknik Üniversitesinde toplam 18 fakültede eğitim verilmektedir. 

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi Tercih Edilmeli?

Polonya içerisinde barındırdığı üniversitelerin köklü yapıları, eğitim sistemi, alanında çokça çeşitliğe sahip olan fakülteleri, öğrenciye sunduğu imkanları, verdiği kaliteli dil eğitimi, alanında gelişmiş ve öne çıkan akademik kadrosu ile öne çıkan bir çok üniversiteye sahiptir. Eğitimin yanı sıra, Polonya’da yaşam standartlarının oldukça gelişmiş olması öğrencilerin sosyal yaşamlarını ve ihtiyaçlarını karşılamalarını da kolaylıkla sağlamakta. 

Polonya’daki Üniversitelerin Öğrencilere Sağladıkları Avantajlar 

Polonya’da bulunan üniversiteler Avrupa’da bulunan diğer üniversitelere nazaran daha uygun fiyatlıdır. Polonya’da iki adet dil eğitimi verilir. Polonya’daki üniversiteler akademik kadrosu ile öğrencilerin hem üniversite yaşamının hem de mezun olunduktan sonra ki iş yaşamını daha kaliteli geçirebilmesini hedefler. 

Polonya’daki Üniversitelerin Maaliyetleri

Polonya’daki üniversiteler Avrupa standartları bakımından değerlendirildiğinde daha az maaliyetlerinin olduğu gözükmekte. Polonya’da bulunan üniversitelerde eğitim almak isteyenlerin okuyacağı bölüme göre fiyatlarda değişmektedir. Sosyal bilimler, Edebiyat ve Mühendislik alanında olan bölümlerin ortalama yıllık fiyatları yaklaşık 2500 Euro civarındadır. Ancak Tıp, Diş hekimliği gibi bölümlerin yıllık fiyatları 10.0000 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Fakat diğer ülkelere nazaran Polonya’da yaşamın pahalı olmaması bu ülkenin tercih edilme nedenleri arasında yerini almaktadır. Polonya’da okuyan ve bu yurtdışı eğitiminden memnun kalan çokça öğrenci vardır ve Polonya eğitim açısından tercih edilebilecek güzel ülkelerden biridir.