Malta, bir adalar ülkesi olarak karşınıza çıkmaktadır. Yaşam standartları oldukça iyi koşullarda olan, nezih ve eğlenceli bir ülke olarak bilinen Malta, özellikle yaz aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sadece turizm açısından değil, eğitim alanında da sıkça tercih edilmekte olan Malta, sahip olduğu dil okulları ile dünyanın her yerinden öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Durum böyle olunca tabi ki Türkiye’den de birçok öğrenci Malta’ya yaz okuluna gitmek için can atmaktadır. Malta’da yaz okuluna gitmek için birçok sebebiniz bulunmaktadır. Bu sebeplerin başında da Malta’nın Türkiye ile benzerlik gösteren kültürel yapısı gelmektedir. Tabi en iyi dil eğitimini de vermekte olan Malta’yı tercih etmeniz için ve yaz okulu başvuru sürecinde yapmanız gerekenler hakkında bütün bilgileri sizin için derledik.

Malta’da Yaz Okullarının Yapısı

Malta’da yaz okullarında ve dil kurslarında birçok farklı alternatif size sunulmaktadır. Verilen İngilizce eğitimleri arasında;

 • Genel İngilizce
 • Sınav İngilizcesi
 • Özel ders
 • İş İngilizcesi
 • Akademik İngilizce
 • Yaz Kampları gibi eğitimler yer almaktadır.

Malta’da yer alan yaz okulları, sizin için en kaliteli ve en iyi İngilizce eğitimini vermektedir. 50 adet dil okulunun yer almış olduğu Malta, bu dil okullarında uygulanmakta olan başarılı programlar sayesinde de oldukça dikkat çekmektedir. Yaz okulları 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 haftalık program seçeneklerinden oluşmaktadır. Bu programlar boyunca haftada 20 ile 35 saat arasında İngilizce eğitimi katılan öğrencilere verilmektedir. Bunun dışındaki zamanlarda öğrenciler diledikleri gibi vakit geçirme ve aktivitelere katılma şansına da sahip olmaktadır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yaz okullarında birçok farklı tipte eğitim verilmektedir. Genel İngilizce eğitimi verirken öğrencilere günlük hayatta İngilizce okuma, yazma, konuşma ve anlama becerisi kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yıllardır İngiliz sömürgesi altında yer alan ve ikinci anadili İngilizce olan Malta, yaz okulu avantajları da oldukça fazla olan ülkeler arasındadır. Ülke nüfusuna oranla oldukça fazla dil okulunun yer aldığı Malta, bu dil okullarının birbirleri arasındaki rekabetinden dolayı da dil eğitimi kalitesini her zaman üst noktada tutmaktadır. Yaz okulu süreniz boyunca öğrenci vizeniz ile bulunabileceğiniz Malta’da dil okulları, hem dil öğrenmenizi sağlamakta, hem sosyalleşmenize katkı yapmakta, hem de farklı kütlerler ile kucaklaşmanıza olanak tanımaktadır.

Malta İçin Vize Prosedürü

Malta, yaz okulu için insanların öğrenci vizesi almasını gerektiren bir ülkedir. Birçok ülkede olduğu gibi Malta’da da ülkeye girişler vizesiz yapılmamaktadır. Yaz okulu için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin de en az 3 aylık bir vize süresine ihtiyacı bulunmaktadır. Malta’ya öğrenci vizesi almak için gerekli olan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Öğrenci vizesi için başvuracağınız zaman, ülkeye giriş tarihinden itibaren en az 3 ay süre ile geçerli bir pasaportunuz olması gerekmektedir.
 • Varsa eski pasaportunuz da vize işlemleri esnasında yanınızda olmalıdır.
 • Hem eski, hem de yeni pasaportlarınızın dolu olan sayfalarının fotokopisi ile nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi de istenmektedir.
 • 5 cm x 4.5cm ebadında 2 adet vesikalık fotoğraf (biyometrik fotoğraf)
 • Mezun olduğunuz okula ait diploma
 • Öğrenciliğiniz devam ediyorsa okula devam belgesi
 • Malta’da kalacağınız süre içinde masraflarınızı karşılayabileceğinize dair belge ya da hesap bilgileri
 • Malta’da kaldığınız süre içinde masraflarınızı karşılayacak kişiden alınmış olan noter tasdikli bir belge
 • Çalışansanız son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Daha önce İngilizce için gittiğiniz bir kurs varsa veya okul varsa b u kurs ya da okuldan aldığınız belge veya sertifikalar
 • Seyahatinizin süresini kapsayan ekstra 15 günlük teminat bedeli
 • 18 yaş altı öğrenciler için; anne ve babanın nüfuz cüdanı fotokopileri ile öğrencinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve anne babadan noter onaylı muvafakat name olmalıdır.

Yaz Okulunda Konaklama Seçenekleri

Malta’da yaz okuluna gitmek isteyen öğrenciler için birçok konaklama alternatifi sunulmaktadır. Konaklamak için tercih edebileceğiniz seçenekler arasında;

 • Öğrenci Evi Konaklama
 • Otel Konaklama
 • Okul Yurdu Konaklama
 • Aile Yanı Konaklama
 • Stüdyo Daire Konaklama gibi imkânlar yer almaktadır.

Aile yanı konaklama seçeneği, yaz okulları için en ideal konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır. Dil öğrenmek için var olan kısıtlı sürenizi en iyi şekilde değerlendirmeniz ve Akdeniz insanının sıcakkanlı aile yapısını bir de Malta insanlarında görmeniz açısından bu konaklama tipi oldukça avantajlıdır. Okul yurdu konaklama seçeneğinde ise iki kişilik ya da tek kişilik özel odalar seçmeniz mümkün olmaktadır. Yurt giriş çıkış saatlerinde herhangi bir kural bulunmamakta ortak kullanım alanları arasında yer alan mutfaklarda bütün malzemeler bulundurulmaktadır. Öğrenci evi konaklama seçeneğinde ise birkaç öğrenci 2,3 yatak odası bulunan ortak kullanım alanları olan evlerde bir arada konaklamaktadır. Bu konaklama tipinin avantajları arasında birbirinden farklı kültürlere sahip olan öğrencilerin tek bir çatı altında kalarak diğer kültürler ile kısa sürede kaynaşması yer almaktadır. Rahatına düşkün olan öğrencilerin tercihleri arasında yer alan stüdyo tipi daireler, tek başına kalmak ve rahat bir yaz okulu süreci geçirmek isteyen öğrenciler tarafından ilk sırada yer almaktadır.

Malta’da Yaz Okuluna Gitmenin Avantajları

Yaz okulu için Malta’yı tercih etmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle Türkiye ile benzer kültürel özellikler taşıdığını söyleyebileceğimiz Malta, bu anlamda öğrencilerin kendilerine yakın bulacağı bir ülkedir. Ayrıca coğrafi açıdan da Türkiye ile yakın olması, Türk öğrenciler tarafından Malta’nın yaz okulu için tercih edilmesini sağlamaktadır. Malta’ya Türkiye’den gidiş 2,5 saat sürmektedir. Atatürk Havalimanından da haftanın her günü düzenli olarak Malta’ya uçaklar kalkmaktadır. Ucuz bilet bulma şansınızın yüksek olduğu Malta, yaz okulu için bu açılardan da avantaj sağlamaktadır. Bunların yanı sıra Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü Malta, iklimsel özellikleri ile de avantaj kazandırmaktadır. Yaz okulu için gelen öğrencilerin aşırı soğuklar ile karşılaşması, bu sürecin zor geçirilmesi durumlarına neden olabilmektedir. Ilıman iklimin genel olarak hakim olduğu Malta, iklimsel bir bocalamayı öğrencilere yaşatmamaktadır. Malta tarafından yaz okulu öğrencileri ve dil kursu için başvuru yapan öğrencilere vize kolaylığı sağlanmaktadır. Bu da vize için uzun vakitler uğraşıp zaman kaybı yaşamamanız açısından size büyük avantaj kazandırmaktadır.

Malta’da Yaz Okulu Fiyatları

Malta’da yaz okulu fiyatları, birçok ülkeye oranla oldukça makul fiyatları karşınıza çıkarmaktadır. Yaz okulu için tercih edeceğiniz okul ve okulun haftalık kurs süresi de fiyat üzerinde değişkenlikler yaşanmasına neden olmaktadır. Tüm bu sebeplere rağmen yaz okulu ve dil kursları sayısındaki fazlalık, bu kursları ve yaz okullarını tercih edecek olan öğrencilerin yüzünü güldürmektedir. Var olan rekabet fiyatların düşmesini sağlamakta ve bu da yaz okulu katılımcılarına büyük avantaj kazandırmaktadır. Türk öğrencilerin yaz aylarında eğitim için oldukça sık tercih etmiş olduğu Malta, turizm ve diğer aktiviteleri ile de tercih sebebi olmaktadır. Bundan dolayı Türk öğrencilere indirim yapacak olan yaz okulları da fazlasıyla bulunmaktadır.