Kanada deyince aklınıza sadece buz hokeyi, geyikler ve soğuk hava gelmesin! Öğrencilerin birçoğunun Kanada’yı seçmesinde etkili olan sebepleri saymak gerekirse insanların arkadaş canlılığı (Kanada insanların arkadaş canlılığı ile dünyaca ünlüdür!), yüksek yaşam standartları ve harika eğitimi sadece bunlardan birkaçı diyebiliriz. Bugünkü yazımızda eğitim yönü ağırlıklı olmak üzere size biraz Kanada’dan bahsedeceğiz. Eğer siz de dünya çapında tanınmış ve prestijli kurumlardan kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız fakat nereyi seçeceğinizden emin olamıyorsanız Kanada tam da aradığınız seçenek olabilir! Veya Kanada’da yüksek lisans hayaliniz varsa; fakat daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz! Dünyanın ilk 1000 en iyi üniversitesi sıralamasında 25’e yakın üniversitesiyle (QS World Rankings 2018) Kanada sizi bekliyor.

Kanada: Genel Bakış

Kanada’da yaşam bir fotoğrafta yaşamak gibidir: birçok UNESCO Dünya Mirası Alanı bulunmaktadır ve topografisi harikadır. Hem kumsallarıyla hem de Rocky Mountains gibi turistik alanlarıyla Kanada’da yaşamak oldukça pikaresk bir deneyimdir.

Kanada’da yaşam pahası İngiltere ve ABD’ye kıyasla çokdaha düşüktür, para birimi CAD’dır (Kanada Doları). Ülke özellikle kültürel çeşitliliği ile ünlüdür. Hatta devlet politikalarından biri çeşitliliği zorunlu hale getirmiştir. Dünyanın neredeyse bütün etnik gruplarını temsil eden insanlar Kanada’da biraraya gelmiştir. Ayrıca Kanada, Birleşmiş Milletler tarafından 8 senedir “dünyanın en yaşanılabilir yerlerinden” ilan edilmektedir (United Nations). 

Ayrıca ülkede yabancı mezunlar için iş olanakları da oldukça gelişkindir. Ülkedeki üniversiteler 5000’den fazla global işbirliğine sahiptir. Bu, Kanada’nın endüstriye yönelik uygulamalı araştırmalarıyla birlikte göz önünde bulundurulduğunda ortaya çok çarpıcı bir tablo çıkmaktadır. Kanada mezunlarının %90’ı mezun olduktan sonraki ilk 6 ay içinde iş bulabilmektedir.

Kanada aynı zamanda bilgisayar ve bilgi teknolojilerinin ana üssüdür. Özellikle telekomünikasyon, tıbbi cihazlar, uzay mühendisliği, lazer teknolojisi, biyoteknoloji gibi alanlarda oldukça gelişmiştir. Buna bir örnek olarak Kanada’nın, dünyada okullarını ve kütüphanelerini internete aktaran ilk ülke olması verilebilir.

Kanada’da Eğitim

Neden Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi?

Lisans eğitiminden biraz daha farklı olarak, yüksek lisans ve doktora eğitiminde araştırma kalitesinin önemi daha da yüksektir. Bundan dolayı Kanada’da okumak büyük bir başarı ve geleceğinize önemli bir yatırımdır, çünkü:

 • Kanada’da alanında dünyaca ünlü uzmanlardan ders alır, onların süpervizörlüğünde tezinizi yazarsınız; bu da eğitim ve tez kalitenizi inanılmaz derecede yükseltecektir.
 • Kanada araştırmaya ayırdığı devlet desteği ve bütçe ile ünlüdür. Telekomünikasyon, tıp, ziraat, bilgisayar bilimleri ve çevre bilimleri gibi birçok alanda endüstriyel ve devlet eliyle destek vardır.
 • Kanada, İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkedir, bundan dolayı hem alacağınız eğitim, hem de içinde bulunduğunuz ortam İngilizcenize ister istemez büyük katkıda bulunacaktır.
 • Kanada aynı zamanda bilingual (çift-dilli) bir ülkedir. Bazı üniversitelerde üniversite eğitimi tamamen Fransızca verilmektedir. Dünyanın en etkili ve en çok kapı açan iki dili olan Fransızca ve İngilizce’yi Kanada’da üniversite eğitiminiz sırasında görebilirsiniz.
 • Yüksek lisans eğitiminde derste öğrenci sayısı az, derslerin içerikleri çeşitlidir ve ders seçenekleriniz oldukça boldur.
 • Öğrenci kulüpleri ve dernekleri açısından unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz Kanada’da kulüp, dernek ve özellikle spor kulübü çeşitliliği çok geniştir.
 • Derslerin kendileri sadece “lecture”, yani ders anlatımı şeklinde geçmez. Ders anlatımlarının yanı sıra sık sık workshop, seminer ve lab dersleri almanız gerekir. Bu ders tipi çeşitliliği yüksek lisans yaptığınız alana her açıdan hakim olmanızı sağlar.
 • Üniversitelerin hemen hepsinin en az birkaç on yıllık geçmişi, birçok üniversitenin de yüz yıllık geçmişi vardır.
 • Kanada’da burs bulmak çok daha kolaydır. ABD ve İngiltere’deki yüksek lisans programlarının aksine Kanada’nın yüksek lisans programlarının çok daha fazla burs imkanı vardır (Daha fazla detay “Ücretler ve Burslar” bölümünde!)
 • Kanada’nın para birimi CAD olduğundan dolayı bölüm ücretleri İngiltere ve Amerika’ya nispeten daha düşüktür.
 • Diğer ülkelerin aksine, Kanada’da kalıcı vatandaşlık almak için okuduktan sonra ülkeden bir süreliğine çıkmanız gerekmez. Okuduğunuz sürenin ardından geçiş yapabilirsiniz.
 • Ülkenin yabancı öğrencilere karşı olumlu bir tavrı vardır. Devlet 2022 yılına kadar ülkedeki tam zamanlı yabancı öğrencilerin sayısını iki katına (450.000) çıkarmayı hedeflemektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi: Genel Bakış

Sistem: Kanada’da yüksek lisans programları 1 ila 3 yıl arasında değişebilmektedir. Yüksek lisans programları genellikle MA (Master of Arts) ve MSc (Master of Science) olmak üzere ikiye ayrılır, fakat özel Master programları da vardır (MEd Master of Education, MBA Master of Business Administration gibi). Çoğunlukla yüksek lisans dereceleri 12 ay sürer, fakat bu süreye çeşitli stajlar ve saha çalışmaları da eklenebilir. Üniversiteler genelde Eylül ayında açılır, fakat bazı üniversitelerin birden fazla açılış tarihi de olabilir. Son başvuru tarihleri genelde Mart başıdır. Fakat yine de başvuracağınız üniversitenin sitesini kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Ücretler ve Burs: Ücretler seçtiğiniz üniversiteye göre büyük farklılık gösterebilmekle birlikte 4.000 CAD ila 6.000 CAD arasında değişir (3000-4500USD). Fakat bazı programlarda ücretler 25.000CAD’a kadar çıkabilmektedir. Öğrencinin geldiği ülkeye bağlı olarak ücretler değişebilmektedir.

Burs olanakları açısından Kanada oldukça zengindir. Örnekleri The Vanier Canada Graduate Scholarships, University of Calgary Graduate Studies Award… Ayrıca Türk öğrencilerin başvurabileceği başka burs olanakları vardır, örn. devlet bursu olan YLSY, Chevening bursları, Jean Monnet bursu… Bu büyük ve kapsamlı burs programlarının yanı sıra üniversiteler sık sık kendileri de üniversitelerinin bünyesinde çeşitli bölümler ya da çeşitli departmanlar için ayrı burslar açabilmektedir. Bütün bu bursları takip edebileceğiniz bazı siteler mevcuttur. Kanada devletinin ayrıca burslar için açtığı kendi veritabanı da mevcuttur. Kendi vatandaşlığınızın olduğu ülkeyi girip o ülkeye teklif edilen bursları hemen araştırabilirsiniz.