Kanada’da Yaşam

Dünya’nın en uzun kara sınırına sahip olan, Amerika’nın kuzey komşusu konumundaki Kanada’nın Amerika’ya benzer tarafları oldukça fazla.Yüksek yaşam standartları ve vatandaşlarına sağladığı toplumsal haklar sayesinde dünyanın önde gelen yaşanılır yerlerinden biri olmakla birlikte gelir düzeyi ve sosyo-ekonomik durumu sayesinde içinde yaşamayı cazip kılan bir ülkedir.O kadar ki siyasal gerilimlerle boğuşan Amerika’dan bile göç almaktadır.İnsanların siyasal konular ile gerilmediği, maddi anlamda yeterlilik sağladığı,ülke üzerinde yaşayanlar için her türlü sağlık hizmetinin garantisinin verildiği ve dilediğiniz tatil için birikim yapabildiğiniz bir ülkede kim yaşamak istemez ki?Düşük suç oranı,kaliteli eğitim,vergi oranlarının düşük olması ve daha bir çok etken Kanada vatandaşlarını dünyanın en mutlu insanları listesinde ikinci yapıyor. Kutuplara yakın olmasının bir sonucu olarak soğuk bir iklime sahip olan Kanada gelişmiş sanayi endüstrisine rağmen doğayla iç içe yaşamayı başarmış bir yerleşim.Doğal çevre şartlarını korumada o kadar başarılı ki; içme suları şişelenmiş sulara kıyasla daha temiz ve Dünya üzerinde kapladığı karasal alanın büyüklüğüne rağmen Japonya’nın Tokyo şehrinden daha az nüfusa sahiptir.Ülkenin en yaşanılır şehirleri olarak ise; Toronto,Vancouver,Montrel ve Ottawa olarak gösteriliyor.

Eğitim Seviyesi

Kanada’da eğitim sistemi, anayasa bünyesinde ve eyaletler sorumluluğundadır,bazı kurallar bakımından eyaletlere göre farklılık göstermektedir fakat pratikte standarttır. Eğitimin kaliteli olması haliyle eğitim seviyesinin de yüksek olmasını sağlıyor.Verilen eğitimin sistemli ve kalıcı olması alınan eğitimlerin bir sonraki seviyeye ulaşmasında büyük rol oynuyor.Öyle ki; nüfusunun yarısı en az Üniversite mezunu ve dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkesi.Ülkede devlet okulları ve kolejler mevcuttur. Okullar için sağlık,hijyen ve bakım gibi konuları kendi kendine denetleyen bir sistem mevcut.Kanada eğitim sisteminde odak noktası konumundaki şey öğrencinin kendisi ve yeterli eğitimin verilmesinin yanı sıra gerekli sosyalleşmenin sağlanması da bir diğer önem verilen konudur.OECD tarafından yapılan araştırmaya göre Kanada eğitime verdiği önem bakımından dünya üçüncüsüdür.Ayrıca ülkede Fransızca ve İngilizce dillerinin kullanılıyor olmasından dolayı söz konusu iki dil için de eğitim üst düzeydedir.

Öğrenci İçin Diploma Sertifika ve Değişim  Programları

Kanada’da eğitime başlayacak öğrenciler direkt dört senelik lisans eğitimine veya kabul şartları daha esnek olan Career Collage adı verilen kurumları tercih edebilirler. Öğrenciler için sunulan sertifika ve diploma programları genellikle Career College’lar öncülüğünde gerçekleştirilir. Kanada’da eğitim özellikle  Vancouver ve Toronto bölgelerinde merkezileşmiştir.Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında, Toronto bölgesi ise sahip olduğu  IT ve İşletme alanında eğitim veren okulların sayısı ile dikkat çeker. Her iki bölge de İşletme,ticaret ve pazarlama alanları gibi  sertifika ve diploma programları sunan okullara yer sahipliği etmektedir. Az sayıda International Business College vardır ki bu okullar daha çok üniversite mezunu öğrencilere hitap eder ve kariyer yolu oluşturma konusunda oldukça başarılı eğitimler sunar.  Career College ise yabancı öğrencilere de sunduğu olanaklar sayesinde sıkça tercih edilen alternatifler arasındadır. Kanada Türkiye’deki bazı kolejleri ortaöğretim değişim programlarına dahil etmiştir. Öğrenci ortaöğretim eğitimi esnasında Kanada’da eğitim programına dahil olur ve orada katıldığı bu eğitim programı sayesinde Toronto ve Vancouver’daki bir üniversiteye yerleşmesi kolaylaştırılmış olur. Bu programlar temelde Kanada’da burslu üniversite eğitimi hedeflenmektedir.

Lisans Programına Direkt Giriş için Gerekli Olanlar ;

– Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi( TOEFL veya IELTS)

– Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transkripti)

–  Ders dışı Aktiviteler ve CV

Aslında Kanada’da yaşam koşulları ve eğitim sanılanın aksine çok yüksek maliyetlerde değil iken; Türkiye’deki dolar hareketleri akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Yine de kazanılacak kariyer hedefleri düşünüldüğünde böyle bir yurtdışı eğitimi için yapılan ödemelere değiyor.