İrlanda, sıcakkanlı insanları ile bilinen, Avrupa’nın kuzeybatı bölgesinde yer alan kendine has bir ülkedir. Ülke nüfusu 4,6 milyondur ancak özellikle yaz dönemlerinde gelen öğrenciler ile bu sayı geçici süreliğine artmaktadır. Dünyanın her yerinden öğrenciyi misafir eden İrlanda, son dönemlerde Türk öğrencileri de yüksek lisans ve yaz okulu gibi eğitim süreçleri için ağırlamaktadır. Farklı bir yapıya sahip olan, oldukça nezih bir ortamı bulunan, sıcakkanlı, hoşgörülü ve misafirperver insanların yaşam sürdüğü İrlanda, öğrenciler için en doğru tercihlerin başında gelmektedir. Doğası, aktivite imkânları, kültürel yapısı ile yaz okullarında öğrencilere çok keyifli bir eğitim süreci yaşatmakta olan İrlanda, hem güzel bir yaz tatili hem de İngilizce öğrenme fırsatı yakalamak isteyen öğrenciler için idealdir. Anadili İngilizce olan İrlanda, bu dili öğrenebileceğiniz en nezih ve en keyifli ortamı size sunmaktadır. İrlanda’da yaz okulu başvurusu yapmak isteyen ve konu ile ilgili daha fazla detay bilmek isteyenler için bütün ayrıntıları paylaşıyoruz.

Yaz Okullarının Yapısı

Okulların tatile girmesinden hemen sonra İrlanda’da yaz okulu kayıtları başlamaktadır. Kayıt tarihleri okuldan okula göre değişkenlik göstermese de eğitimler Haziran ve Eylül ayları arasında tamamlanmaktadır. Başvuru yapmak istediğiniz okulun başvuru ve kayıt tarihlerini internet sitesinden ya da dil okulu için tur düzenleyen firmalardan öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Yaz okulları, 12 ile 18 yaş grubu arasındaki öğrencileri kapsamaktadır. İrlanda’da yaz okullarının temel amacı, İngilizce öğretmektir. Bundan dolayı yaz okulunun ilk günü öğrencilere İngilizce seviyelerini ölçen bir sınav yapılmaktadır. Eğitim boyunca da bu seviyeye uygun bir ilerleme programı hazırlanmaktadır. Dil eğitiminin yanı sıra yaz tatilinde olunduğunu da unutmayan İrlanda yaz okulları, dersler sonrasında öğrencilere geniş aktivite seçenekleri sunmaktadır. Sosyal anlamda aktif olmalarını sağlayacak aktiviteler, öğrencilerin eğlenirken öğrenmesini sağlamaktadır. Yaz okullarında İngilizce eğitimi okuma, konuşma ve yazma üzerine yapılmaktadır. Burada yaz okulları, paket programlar hazırlamakta ve bu programlara uygun şekilde eğitim sürecini yürütmektedir. Paket programların kapsamış oldukları genellikle İngilizce dil eğitimi, aktivite programları, havaalanı transferleri ve tam pansiyon konaklama olarak belirlenmektedir. 15 ila 20 saat arasında İngilizce eğitimi verilmekte olan yaz okulları, öğleden önce eğitim vermekte, öğleden sonra aktivite planlamaktadır. Saat 09.00 da başlayan dersler, öğle saatlerine kadar devam etmektedir. Öğleden sonra düzenlenen aktiviteler, okulun belirlemiş olduğu aktivite liderleri eşliğinde yapılmaktadır. Katılımın zorunlu olmadığı aktiviteler, öğrencilerin çok yönlü bir eğitim almasını sağlamaktadır. Sportif aktiviteler çocukların beden gelişimini sağlarken, kültürel etkinlikler yeni yerler keşfetme, kelime ve bilgi dağarcıklarını genişletme gibi konularda da öğrencilere katkı sağlamaktadır. Yaz okullarında eğitim süresinin tamamlanmasının ardından, öğrencilere uluslar arası geçerliliği olan sertifikalar verilmekte ve bu belgeler ile İngilizce yeterlilikleri kanıtlanmaktadır.

Yaz Okullarındaki Aktiviteler

Yaz okulları hem dil eğitimi veren, hem de öğrencilerin eğlenmesi için birçok aktivite planlayan okullardır. Öğrenciler kurstan arta kalan zamanlarda da aktivite yapmayı tercih edebilirler. İrlanda’da yaz okullarında yapılan aktiviteler şu şekildedir:

 • Şehir Gezisi
 • Voleybol
 • Basketbol
 • Futbol
 • Badminton
 • Tenis
 • Dans Partisi
 • Film Gecesi
 • Karaoke Geceleri
 • Bilgi Yarışması
 • Moda Gösterileri
 • İrlanda Gecesi
 • El Sanatları Çalışmaları
 • Yetenek Gösterileri

İrlanda’da Yaz Okuluna Başvuru Şartları

İrlanda’da yaz okulu 12 ile 18 yaş arasındaki öğrencileri kapsamaktadır. Yaz okuluna başvuru yapmak için bu yaş aralığında olmanız ve İngilizce öğrenmek istemeniz yeterli olmaktadır. İrlanda tarafından başvurusu kabul edilen öğrencilere 3 aylık öğrenci vizesi verilmekte ve bu süre boyunca hem eğitim hem de eğlence ihtiyaçları karşılanmaktadır. İrlanda’da yaz okuluna başvurmak isteyen öğrenciler internet sitelerinden online bir şekilde ya da yaz okulu turları düzenleyen firmalardan başvuru için bilgi alabilirler.

Yaz Okulu İçin Vize Prosedürü

İrlanda, yaz okulu için vize almayı öğrencilere oldukça kolay hale getirmiş durumdadır. Dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi kabul eden İrlanda, son yıllarda Türkiye’den giden birçok öğrenciyi de misafir etmektedir. Yaz okulu için oldukça sık başvuru alan İrlanda, dünyanın her yerin gelecek olan öğrenciler için aynı vize kolaylığını sağlamaktadır. Yaz okulu için bütün öğrencilere 3 aylık öğrenci vizesi verilmektedir. Yüksek lisans ve benzeri eğitimlerde olduğu gibi çalışma izni ise verilmemektedir. Vize süresi bittiğinde, yani 3 ay dolduğunda, vize süresini uzatmak mümkün olmamaktadır. Vize süresi sona erdiğinde öğrenciler kendi ülkelerine dönmek durumundadır. Yaz okulu için vize, 12-18 yaş grubu arasındaki öğrencilere kolaylıkla verilmektedir.

İrlanda’da Yaz Okuluna Gitmenin Avantajları

İrlanda’da yaz okuluna gitmenin avantajları arasında ilk sırayı tabi ki iyi bir İngilizce eğitimi görmek almaktadır. Bunun yanı sıra yaz tatilinde olduğunuzu asla unutmayan İrlanda yaz okullarının bir diğer avantajı da dil eğitiminde arta kalan bütün zamanlarda faklı yapılarda birçok aktiviteyi size sunmalarıdır. Bu aktiviteler içinde voleybol, basketbol, su sporları ve benzeri aktivitelerin yanı sıra kültürel geziler, şehir turları, tarihi mekân gezileri ve daha birçok seçenek bulunmaktadır. Her anlamda eğlenmenizi, gelişmenizi ve yeni şeyler keşfetmenizi sağlayan İrlanda yaz okulları, kültürel zenginliğinizi geliştirmeniz açısından da oldukça avantajlıdır. Türk öğrencilerin fazlaca yer almadığı İrlanda, yaz okulu için İrlanda’yı tercih eden öğrencilere büyük avantaj kazandırmaktadır. Kendi ülkesinden biri ile Türkçe konuşma şansını en aza indirgeyen İrlanda, bu sayede Türk öğrencilerin daha kolay ve hızlı bir biçimde İngilizceyi kavramalarına yardımcı olmaktadır. İrlanda’nın bir diğer avantajı da konaklama için aile yanı ve yurt seçeneklerinin bulunmasıdır. İsteyen öğrenciler aile yanında bir aile ortamı içinde yaz okulu boyunca konaklayabilirken, isteyenler de kendi yaş grubunda değişik milletlerden öğrenciler ile yurtlarda kalabilmektedir. İrlanda yaz okullarının bir diğer avantajı da fiyatların diğer ülkelere oranla makul seviyede olmasıdır.

Yaz Okulunda Konaklama Seçenekleri

İrlanda’ya yaz okulu için giden öğrencilerin iki tip konaklama imkânı bulunmaktadır. Bunlardan ilki yurt ortamında konaklamadır. Bu konaklama türünde öğrencilerin bütün yemek öğünleri de yurt fiyatlarına dahildir. Bunun yanı sıra 3 ve 5 kişilik odalar yer almaktadır ve öğrencilerin en iyi koşullarda konaklaması sağlanmaktadır. Bir diğer konaklama seçeneği de aile yanında konaklamadır. Bu konaklama tipinde aileler hafta içi iki öğün, hafta sonu üç öğün misafir öğrencilere yemek vermek zorundadır. Ayrıca güler yüzlü, misafirperver ve oldukça sıcakkanlı olan İrlandalı ailelerin yanında konaklamak, 12-18 yaş grubundaki öğrenciler için çok daha avantajlı olmaktadır. Kendi yaş grubunda aile bireylerinin yer aldığı ailelerin yanına yerleştirilen İrlandalı öğrenciler, konaklamaları boyunca ailenin sunduğu bütün imkânlardan faydalanmaktadır.

İrlanda Yaz Okulu Fiyatları

İrlanda’da yaz okulu fiyatları okuldan okula değişkenlik göstermektedir. 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 haftalık yaz okulu seçeneklerinin yer aldığı İrlanda’da yaz okulu için istenen miktar 1500 Euro ve 6500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Tercih edeceğiniz okul ve seçmiş olduğunuz yaz okulu süresi, fiyatı belirleyen unsurlar arasındadır.