İrlanda’da dil eğitimi son yıllarda özellikle Türk öğrenciler için popüler bir seçenek haline gelmiştir. Amerika’ya kıyasla daha yakın oluşu, İngiltere’ye oranla ise daha ekonomik olması bunun en önemli nedenleridir.

Bu avantajların dışında anadilin İngilizce olduğu ve sürekli denetlenen birçok eğitim kurumunun olması İrlanda’yı ön plana çıkarmaktadır. İrlanda’ya eğitim için gelen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir ise başkent Dublin’dir.

İrlanda’da Dil Eğitimi

İngilizceyi doğduğu topraklarda Britanya’da almak isteyen öğrencilerin İngiltere’den sonra en çok tercih ettikleri yer kuşkusuz İrlanda. Gerek İngiltere’ye benzerliği gerekse ekonomik olarak daha az maliyetli olması İrlanda’yı çekici bir konuma getirmiştir. Kaliteli ve seçkin eğitim kurumlarının yanı sıra günlük hayatta yapacağınız pratik konuşmalar ile İngilizceyi British aksanı ile öğrenmenize olanak sağlayacak bir ülkedir. Ayrıca İrlanda’da İngiltere’ye oranla daha az Türk öğrenci bulunması da daha çok İngilizceye maruz kalmanızı sağlayarak daha sağlıklı bir eğitim süreci geçirmenize fayda sağlayacaktır.

İrlanda’da Yaşam

İrlanda, kendine has tarzı ünlü publarıyla hem iyi bir eğitim hem hareketli bir sosyal yaşam arayan öğrencilerin tercihi konumunda. Dil eğitiminin yanı sıra müzik ve dans kültürünün hâkim olduğu İrlanda’da özellikle Dublin’de eğlenceli bir eğitim süreci geçirebilirsiniz. Dil eğitimi için diğer ülkelere oranla daha az Türk öğrenci bulunması dilinizi geliştirmenizde kuşkusuz fayda sağlayacaktır. İrlanda’nın para biriminin Euro olması ise İngiltere’ye göre daha ekonomik bir eğitim almanızı beraberinde getirecektir.

İrlanda’da Konaklama

İngiltere’de bulunduğunuz süre zarfında konaklamanız için hem isteğinize uygun hem de bütçenize uygun aile yanında konaklama, öğrenci yurdu, paylaşımlı daire veya otel gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Aile yanı: Ana dili İngilizce olan bir aile yanında konaklamak hem kültürel anlamda gelişmenize olanak sağlayacağı gibi dilinizi geliştirme konusunda da oldukça fayda sağlayacaktır. Okullar tarafından özenle seçilen ailelerin evinde tek kişilik veya iki kişilik odalarda sizin seçeceğiniz şekilde olabilir.
Öğrenci Yurtları: İrlanda’da dil okulları kendi bünyesinde öğrenci yurtları da barındırmaktadır. Özellikle yeni insanlarla tanışmak, sosyal çevrenizi genişletmek adına iyi bir seçim olabilir. Öğrenci yurtlarında odaların özellikleri, yemek gibi seçenekleri sizin seçiminize göre fiyatlandırılmaktadır.
Paylaşımlı Daire: Uzun süre İrlanda’da kalacak öğrenciler için iyi bir seçimdir. Evin büyüklüğüne göre kişi sayısı değişmekle birlikte, eşyalı ve faturalar dâhildir. Evde kalacak kişi sayısına göre bölünen kira ile maliyeti düşürmektedir.

Otel: Oteller maliyet açısından diğer seçeneklere göre daha pahalı olduğu için kısa süreli konaklamalar için uygun olmaktadır.