Yaz Okulunda İrlanda Fırsatları

İrlanda, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan, başkenti Dublin olan ve 4,6 milyon nüfusa sahip olan bir ülkedir. Sıcakkanlı ve misafirperver bir insan yapısına sahip olan İrlanda, son yıllarda eğitim açısından da oldukça sık tercih edilmektedir. Dünyanın her yerinden birçok öğrencinin dikkatini çekmekte olan İrlanda, hem kültürel yapısı hem de doğal güzellikleri ile bulunmaz fırsatları ayağınıza sermektedir. Anadil olarak İngilizcenin konuşulduğu İrlanda, İngilizce eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça elverişli bir ülkedir. Yaz okulunda İrlanda fırsatları nelerdir, başvuru ve vize süreçlerinde neler yapmak gerekir, yaz okullarında konaklama ve daha birçok merak edilen için bütün detayları sizinle paylaşıyoruz.

Yaz Okullarının Yapısı

İrlanda’da yaz okulları en az iki hafta, en fazla ise 8 haftalık programlar ile yapılmaktadır. Öğrencilerin haftada 15 ile 20 saat arasında ders aldığı yaz okullarından arta kalan zamanlarda sportif faaliyetler ve kültürel etkinlikler ile öğrencilerin tatili de yaşaması sağlanmaktadır. Katı kuralların yer almadığı İrlanda yaz okulları, dünyanın her yerinden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Yaz okullarında verilen İngilizce eğitimi, 3 farklı kategoride ilerlemektedir. İngilizce okuma, konuş ve yazma olarak 3 kategoride ilerleyen yabancı dil eğitimi, çocukların İngilizceyi en kısa süre içinde en iyi biçimde öğrenmeleri için en faydalı eğitim şeklidir. Bunun yanı sıra etkinlikler esnasında da sürekli İngilizce pratiği yapılmakta, öğrencilerin günlük hayat içinde İngilizce bir şekilde anlaşma ve konuşma becerileri geliştirilmektedir. Yaz okuluna başlandığında, öğrencilerin seviyesini belirlemek için İngilizce bir sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda durum değerlendirmesi yapılmakta ve yaz okuluna gelen öğrencilere hangi aşamadan başlanarak dil eğitimi alacağı belirlenmektedir. Oldukça planlı ve programlı bir şekilde ilerleyen yaz okulları, dönem sonunda öğrencilere en faydalı olacak dil eğitimini vermektedir. İrlanda eğitim seviyesi oldukça yüksek ve kaliteli olan bir ülkedir. Bu kaliteyi yaz okullarında da göstermektedir. Okul sonunda öğrencilere birer sertifika verilmektedir ve bu sertifika uluslar arası geçerliliğe sahip olmaktadır. Sertifikaya sahip olan öğrenciler, dünyanın her yerinde bu sertifika ile dil yeterliliklerini belgeleyebilmektedirler.

Yaz Okullarındaki Aktiviteler

Yaz okullarında hem dil eğitimi verilmekte, hem de öğrencilerin yaz tatilinde olduğu göz önünde bulundurulmaktadır. Bundan dolayı eğitimin yanında birçok aktivite yer almaktadır. İrlanda’da yaz okullarında yapılan aktiviteler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Basketbol
 • Tenis
 • Futbol
 • Voleybol
 • Badminton
 • Şehir Gezisi
 • Dans Partisi
 • Film Gecesi
 • Yetenek Gösterileri
 • El Sanatları Çalışmaları
 • Bilgi Yarışması
 • Moda Gösterileri
 • İrlanda Gecesi
 • Karaoke Geceleri

İrlanda’da Yaz Okuluna Başvuru Şartları

İrlanda’da yaz okuluna başvuru şartları arasında, öğrencinin 12 ile 18 yaş aralığında olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu yaş grubundaki öğrenciler, İrlanda’da istedikleri okula yaz okulu için başvuru yapabilme imkânına sahiptir. Yaz okullarına başvuru yapmak için internet sitelerinden online bir şekilde başvuru işlemi yapabilir ya da yaz okulu için turlar düzenlemekte olan firmaların avantajlarından faydalanarak yaz okullarına başvuru yapabilmektedir. Başvuru tarihleri her yıl yeniden belirlenmektedir. Ancak yaz okulu süreci Haziran ve Eylül ayları arasında tamamlanmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, başvuruların da Haziran ayından önce yapıldığı anlaşılmaktadır. Tam tarihleri öğrenmek için gitmek istediğiniz okulun internet sitesinden ya da dil okullarından bilgi alabilirsiniz.

Yaz Okulu İçin Vize Prosedürü

İrlanda’da yaz okuluna gitmek isteyen öğrenciler için yaz okullarına kabul edilme şartlarını oldukça esnek tutan ve dünyanın her yerinden öğrenciyi kabul eden İrlanda, öğrencilerin istedikleri okulda dil eğitimi alabilmesi için vize alma şartlarını oldukça az tutmaktadır. Vize almayı kolaylaştıran ve yaz okulu boyunca toplam 3 aylık süre için 12-18 yaş grubundaki kişilere öğrenci vizesi veren İrlanda, diğer ülkelerin aksine çok daha rahat gidilebilecek olan bir ülkedir. Öğrenci vizesi yaz okulu için 3 ay ile sınırlandırılmakta, yaz okulu bittikten sonra ise bu vizeyi uzatmak mümkün olamamaktadır. Ayrıca öğrenci vizesi alan kişiler, diğer vizelerde olduğu gibi çalışma hakkına da sahip olmamaktadır. Yaz okulları için verilen vize, öğrencilerin sadece eğitim sürecine odaklanmalarını sağlamaktadır.

İrlanda’da Yaz Okuluna Gitmenin Avantajları

İrlanda’da yaz okuluna gitmek sanıldığından çok daha fazla avantajı size sunmaktadır. İrlanda gibi güzel ve kültürel yapısı oldukça gelişmiş olan bir ülkede dil eğitimi almak, kazanacağınız tecrübe ve bilgi birikimi açısından da büyük avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte eğitim ücretlerinin düşük olması, yaz okullarında derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin de bolca olması, konaklama alanlarındaki çeşitlilik ve benzeri birçok avantajınız bulunmaktadır. Ayrıca İrlanda’da çok fazla Türk öğrencinin bulunmaması da Türk öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır. Türkçe konuşacak pek fazla insana rastlamayan öğrenciler, bu sayede sürekli olarak İngilizce konuşmak zorunda kalmakta ve bu sayede de çok daha fazla pratik yapma şansı elde etmektedir. Tüm bunların yanı sıra konaklama için aile yanında ve yurtta konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 16 yaşın altındaki birçok öğrenci ailelerin yanında konaklamayı tercih etmekte ve bu sayede kendi yaş gruplarındaki aile bireyleri ile de çok daha güzel bir yaz okulu süreci yaşamaktadır.

Yaz Okulunda Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da yaz okulu için başvuru yaptığınızda, sizin için iki tip konaklama seçeneği sunulmaktadır. Bunların birincisi öğrenci yurtlarında konaklama, ikincisi ise aile yanında konaklamadır. Öğrenci yurtlarında konaklamak isteyen öğrenciler, ülkeye girdikleri anda havalimanından transfer servisler ile alınmakta ve konaklayacağı yurtlara kadar götürülmektedir. Odalar 3 ve 5 kişilik gruplar halindedir. Oldukça nezih ortama sahip öğrenci yurtlarında konaklayan öğrencilere günde 3 öğün yemek verilmektedir. Bir diğer konaklama seçeneği de aile evleridir. Bu konaklama tipini seçen öğrenciler, İrlanda insanının misafirperverliği ve hoşgörüsü ile yakından tanışmaktadır. Aile yanında kalan öğrencilere bu gözetmen aileler hafta içi günde iki öğün, hafta sonu ise günde 3 öğün yemek vermek zorundadır. İrlanda kültürünü yakından tanımak isteyen ve bir aile ortamında daha rahat edeceğini düşünen öğrenciler için aile yanında konaklama çok daha avantajlıdır.

İrlanda Yaz Okulu Fiyatları

İrlanda’da yaz okulu fiyatları, diğer ülkeler ile kıyaslama yapıldığında çok daha uygun listeleri önünüze koymaktadır. 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 haftalık farklı eğitim süreçleri bulunan yaz okullarının fiyatları bu eğitim programlarının süresine göre değişmektedir. Eğitim alınmak istenen okula göre de fiyatlar değişecektir ancak en düşük 1500 Euro, en yüksek de 6500 Euro gibi rakamlar ödemek söz konusu olmaktadır. Eğitim süreci boyunca konaklama, yeme içme gibi bütün giderler bu ücret içerisinde olmaktadır. Bunun yanı sıra havalimanı transferi ve benzeri hizmetler de paket program içerisinde dahil edilmekte ve ücretler bu şekilde hesaplanmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan İrlanda, yaz okulu fiyatlarında birçok ülkeden daha iyi bir tablo ortaya çıkarmaktadır. En kaliteli eğitimi en iyi fiyatlar ile almanızı sağlayacak olan İrlanda, hem yaz okulu hem de yaz tatilini en ideal fiyatlar ile öğrencilere garanti etmektedir.