İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

İngiltere, Birleşik Krallıktaki 4 devletten birisidir. Ülkenin genel olarak düz bir coğrafyası vardır ve sık sık yağmur alır. Nüfusu 62 Milyon, anadili İngilizce ve başkenti Londra’dır. Dünya çapında ‘’güneş batmayan ülke’’ olarak anılır. Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinin başında gelir. Dünyanın dört bir yanından sayısız turist alır ve özellikte başkent Londra’da yabancı popülasyonu bir hayli fazladır. Türkiye’ye uçak ile uzaklığı ise 4 saattir. İngiltere, toplamda 125 üniversiteye ev sahipliği yapar.

Neden İngiltere’de Master?

İngiltere’de, dünyanın en iyi üniversiteleri bulunur. Politikadan sanata, ekonomiden felsefeye kadar bütün yön vermiş ve bu sayede yaşadığımız hayatı kolaylaştırmış bir çok insanın yolu İngiltere’deki üniversitelere düşmüştür. İngiltere’de master eğitiminizi tamamladıktan sonra iş bulma imkanınız son derece kolaydır. Dünyanın en köklü kültürlerinden birini tanıma şansınız olur. Bu sayede, Londra, Manchester ve daha bir çok eşsiz İngiliz şehrini ziyaret edersiniz ve İngilizce becerilerinizi üst düzeylere taşıma şansınız olur. Uluslararası sınıflarda alacağınız eğitim sayesinde farklı kültürlerle tanışırsınız ve hayatınızın sonuna kadar unutamayacağınız birbirinden renkli anılarınız olur.

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de, bir yemek ortalama 8 – 20 pound arası bir rakama denk gelmektedir. Su, 0.60 – 1.21 pound, süt 0.75 – 1 ve ekmek ortalama 1 pounddur. Bir McDonalds menüsü 4.22 pound ile 6.64 pound arası farklılık gösterebilmekteyken etin kilosu ile yaklaşık 10 pounda denk gelir. İngiliz birası ortalama 4 pound, orta kalite bir şarap 10 pound ve sigara ise ortalama 10 pounddur. Toplu taşım ile ulaşım İngiliz şehirlerinde ortalama pound ve taksimetrenin açılışı 3.17 pounddur. Benzin ise İngiltere’de ortalama 1.11 pound civarındadır. Oda ile evler 200 ila 400 pound arasında gidip gelir. İngiltere’de, aile yanı konaklaması da çok popüler bir çözümdür.

İngiltere’de Genel Eğitim Seviyesi

İngiltere, yüzde 39.0 lisans ve yüksek lisans mezunu oranıyla dünyanın en okumuş 7ci ülkesidir. Eğitim için harcanan GDP, yüzde 6.5 seviyesindedir. İngiltere’de anaokulu da ilköğretim kapsamındadır ve öğrenciler 4 – 5 yaşlarında eğitim almaya başlar. Ortaokula 11-12 yaşında başlayan İngilizler, normalde 16 olan ama arzu edildiği takdirde 18 yaşına kadar sürdürülebilen bir ortaokul eğitimi almaktadır. Ortaokul sonrası ise üniversite eğitimi başlar. İngiltere, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin dünyada 2ci en çok tercih ettikleri ülkedir.

İngiltere’de, Okurken ve Mezuniyet Sonrası İş İmkanları

İngiltere, 3 tip öğrenci vizesi vermektedir ve bu vizelerden yalnızca biri çalışmaya müsaade etmektedir. Uzun Öğrenci Vizesi ve Öğrenci Ziyaret Vizesi çalışma izni vermezken, master öğrencilerine de verilen Tier 4 Vizesi, haftalık maksimum 10-20 saat olmak şartıyla part time çalışmaya imkan tanımaktadır. İngiltere, yüksek lisans sonrasında ülkede kalmaya devam etmek için harika bir tercihtir. Çok fazla sayıda iş imkanı ve açık kontenjan olduğundan İngiltere’de yeni mezunların hiçbiri kolay kolay işsiz kalmaz. Örneğin, Tıp ve Diş Hekimliği alanında tam 30.000 açık kontenjan vardır ve yeni mezunların yüzde 91i ilgili bölümleri bitirdikten sonra bu sektörlerde kolaylıkla iş bulabilmektedir. Bu oran, hukuk bölümü için yüzde 88.6, matematik için yüzde 86.5 ve veterinerler için yüzde 91.9 seviyesindedir. Ek olarak, İngiltere, yüksek lisans bölümünü bitirdikten sonra akademik kariyer yapma konusunda da oldukça geniş imkanlara sahiptir.