İngiltere Hakkında Bilgiler ve Yaşam Koşulları 

Avrupa kıtasında yer alan ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya ile beraber Birleşik Kralllık’ı oluşturur. Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkenin kendine özel bir başkenti olmakla beraber Birleşik Krallık başken olarak kendisine Londra şehrini seçmiştir. Ayrıca İngiltere’nin başkenti de Londra’dır. Ülke genelinde İngilizcenin yanında Galce, İskoçça gibi diller de konuşulmaktadır. İngiltere genel olarak bakıldığında kısmen ılık ve değişken bir iklime sahiptir. 

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan İngiltere bunca yılın getirisi olarak kendine has bir yaşam tarzına ve özelliklere sahiptir. Ülke her geçen gün kozmopolitleşmekte ve bir çok farklı kültire ev sahipliğini başarılı bir şekilde yapmaktadır.  Bunu ülkenin her alanında görebilirsiniz. Ayrıca ülke kendine has yemekleri ve turistik bir değer taşıyan İngiliz Breakfast (İngiliz Kahvaltısı) ile de ünlüdür. İngiltere, sanat, müzik, sinema gibi pek çok alanda da dünya içerisinde önemli bir konuma sahip. 

Ülke, sürekli olarak göçmen aldığı için buraya okumak ya da çalışmak amacıyla giden insanlar zorluk çekmiyor çünkü İngiltere bir şekilde bunun altından kalkmayı başarabilmiş ve kabul ettiği insanlara da zorluklar çıkarmıyor. Ülkede yaşayan vatandaşlar da pek çok konuda yardımsever bir tavır takınıyorlar.

İngiltere’de Eğitim Sistemi 

Her devlet, vatandaşları için farklı bir eğitim sistemi uygular ve ülkelerin eğitim sistemleri birbirlerinden farklılıklar gösterebilir. İngiltere de kendine özel bir sistem uygulamaktadır. Bu ülke vatandaşlarının zorunlu eğitim yaş aralığı 5-16’dır. 16 yaşına giren İngiliz öğrencileri, eğitim sisteminin GCSE adını verdiği sınava girerler ve bunun sonunda yeterlilik diplomalarını alırlar, mezun duruma gelirler. Bu, aslında bizdeki lise diplomalarına eşit seviyededir. Tüm bu süreçlerin ardından üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler 2 sene sürecek farklı bir eğitim almaya başlarlar. Bunun adı A-Level’dir. İki senenin sonunda bu okullardaki başarı durumlarına göre ilgili oldukları üniversitelere yerleşirler. Bunun dışında ülkede mesleki eğitim alabilmek için pek çok farklı kurs ve eğitimler bulunmaktadır. 

Ülkenin lisans eğitim süresi genellikle 3 senedir fakat bazı bölümlerde bu süre farklılık gösterebilmektedir. Mimarlık, diş hekimliği gibi bölümler bunlardandır. 

Türkiye’den İngiltere’ye Üniversite Okumak İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

İngiltere’de bulunan üniversiteler dünyaca ünlü ve kendini kanıtlamış eğitimler sunarak öğrencilerini bu bağlamda yetiştirirler. Öncelikle, İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmek için ülkemizde bulunan lisans programlarına geçiş sınavlarına girme zorunluluğunuz yoktur. Mezun olduğunuz liseden aldığınız diploma sizin için yeterli olacaktır. Okuduğunuz lisenin Sağlık Lisesi, Anadolu ya da Fen Lisesi, Meslek Lisesi gibi lise türlerinden hangisine ait olduğunun bir önemi yoktur. 

Okumak istediğiniz alandaki üniversiteye yapacağınız başvurunun ardından kabul edildiğinizde alacağınız eğitim uluslararası öğrenciler için iki aşamadan oluşuyor:
– 1 sene sürecek olan Foundation Kursları: Bu kursların temel amacı okunacak bölüm ile alakalı temel bilgileri almak ve bunlara hazırlanmaktır. Ayrıca öğrencilerin İngilizce dil seviyelerinin gelişmesi için de önemli bir fırsattır. Bu kurs sürecinin bitmesinin ardından başarılı olan öğrenciler 3 yıl sürecek olan üniversite eğitimlerine başlayabilirler.
– 3 yıl sürecek olan lisans eğitimi
Başvurmak istediğiniz üniversitenin, son başvuru kabul tarihine dikkat etmenizi öneririz.

İngiltere’de Üniversite Okumanın Avantajları

– Bu ülkedeki üniversitelerden birinden aldığınız diplomanın Türkiye genelinde denkliği bulunmaktadır.
– İngiltere gibi dünyaca önemli bir ülkede üniversite eğitimi alarak hem kendinizi geliştirebilir hem de ülkede pek çok yabancı öğrenci bulunması sebebiyle yeni kültürlerle tanışabilirsiniz.
– Ülke genelindeki üniversiteler akademik açıdan kendini kanıtlamış, köklü kuruluşlardır.  En iyi üniversitelerde okuma şansını elde etmiş olursunuz.
– Öğrenci olduğunuz süre boyunca İngiltere’de belirli bir saati aşmamak koşulu ile (Haftalık olarak 20 saat) çalışma izniniz bulunmaktadır.
– Ülkenin öğrenci kabul etme koşulları çok da zorlayıcı değildir. İngilizce yeterlilik durumunuz ve akademik anlamdaki seviyeniz başvurularınızda sizin için olumlu bir etken olacaktır.
– İngiltere üniversitelerinin anlaşmalı olduğu programlarla, öğrenci değişimi hareketlerine katılabilirsiniz.
– İngiltere, coğrafi konum olarak Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine yakınlığı açısından önemlidir. Öğrenciliğiniz boyunca pek çok ülkeyi görme fırsatını elde edebilirsiniz.

İngiltere’de Eğitim Maliyetleri Ne kadardır ?

Bu ülkede alacağınız eğitime türüne ve kaydolacağınız lisans bölümüne göre ödeyeceğiniz ücret de değişiklik göstermektedir. Ülke dışından gelen öğrenciler için lisans eğitimi almanın maliyeti  yaklaşık olarak 10.000 £ civarındadır. Sosyal konuları içeren teorik derslere dayalı bölüm ücretleri daha uygun düzeydeyken laboratuvar ve uygulamalı dersleri içeren lisans bölümlerinin ücretleri biraz daha yüksektir. Bunlara ulaşım ve günlük hayattaki sıradan harcamaları da eklersek bu rakam biraz yükselebilir.Fakat, ülkenin uluslararası öğrencilere sunduğu konaklama kolaylıklarını unutmamak gerekir. 

Ayrıca, eğitim almak için bulunduğunuz şehir de masraflarınızı etkilemektedir. Londra gibi merkezi şehirlerde yaşam koşulları yüksekken, merkezden uzak sakin kentlerdeki üniversitelerin maliyetler de diğer kategoridekilere nazaran düşük olabilir. Bunların yanında, ülkedeki bazı üniversiteler başarılı olan öğrencilere çeşitli burs imkanları tanımaktadır.