İngiltere’de yüksek lisans eğitimi görmek, dünyanın en prestijli üniversitelerinden birinde okumayı garantilemek demektir: dünyanın ilk 1000 en iyi üniversitesi sıralamasında 70’ten fazla üniversitesi (QS World Rankings 2018) ile Birleşik Krallık üniversiteleri gerek kaliteleri, gerekse CV’nize bakanlarda bıraktıkları etkileyici izlenimle; birçok profesyonelin vazgeçilmezidir. Eğer sizin de İngiltere’de yüksek lisans hayaliniz varsa; fakat daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz!

İngiltere: Genel Bakış

Türkiye’de “İngiltere’de yüksek lisans” ya da “İngiltere’de eğitim” dendiğinde kastedilen, aslında “Birleşik Krallık”tır. Türkçede sık kullanılmayan bu terimden kaynaklanan karışıklık öğrencileri kafa karışıklığına itebilmektedir. United Kingdom, yani Birleşik Krallık, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan bir bütündür ve buralardaki tüm üniversiteler “İngiltere’de yüksek lisans” başlığına dahildir.

Bu dört bölgenin de kendine has başkentleri (Londra, Edinburgh, Cardiff, Belfast) ve kendilerine özel dilleri olmakla birlikte hangi bölgede yaşadığınız fark etmeyecektir, çünkü para birimi İngiltere’de olduğu gibi “pound sterling”dir ve halkın tamamı İngilizce konuşur. İskoçya, Galler veya Kuzey İrlanda’daki üniversitelerden birinde okumayı seçerseniz çok zengin ve köklü, çifte bir kültürün içine düşersiniz. İngiltere’nin yüzyıllardır biriktirdiği rafine kültürünün yanısıra İskoç, Galler ya da İrlanda kültürlerini de capcanlı bir şekilde gözlemlemiş olursunuz. Bu bölgelerdeki üniversitelerin bazıları dünyanın en iyi üniversitelerindendir, örneğin İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki the University of Edinburgh dünya sıralamalarında 20. sırada, Birleşik Krallık içinde 5. sıradadır (QS World Rankings 2018). 

İngiltere’de para birimi pound sterling olduğundan dolayı yaşam Türkiye’den gelen bir kimse için pahalıdır ve yaşadığınız şehre göre yaşam ücretleri değişmektedir. Londra, Edinburgh gibi başkentlerde yaşamak oldukça yüksek fiyatlara mal olabilirken Birmingham, Bournemouth, Canterbury gibi şehirlerde yaşam koşulları çok daha ucuzdur. Büyük şehirlerde oldukça renkli bir kültürel hayat vardır ve küçük şehirlerde dahi sanatsal ve kültürel açıdan birçok etkinlik bulabilir ya da büyük şehirlere oldukça gelişmiş şehirlerarası ağlar sayesinde kolaylıkla gidip gelebilirsiniz. Yüzölçümü açısından Türkiye’den oldukça küçük olan İngiltere’de, Kuzey İrlanda haricinde şehirlerarası geçişler oldukça kolaydır: Birleşik Krallık’ın bir ucundaki Londra ile diğer ucundaki Edinburgh arası hızlı trenle sadece 5 saat sürmektedir. Kuzey İrlanda’dan ise ucuz uçak biletleri bulmak oldukça kolaydır. Kısacası İngiltere içinde olduğunuz süreyi bolca gezerek değerlendirebilirsiniz.

İş imkanları açısından İngiltere oldukça öğrenci dostu bir ülkedir: hemen hemen bütün öğrenciler maddi açıdan yarı zamanlı bir işte çalışmak zorunda olduklarından bütün şehirlerde yarı zamanlı iş bulmak oldukça kolaydır. Gerek üniversitenizin kendi sitesinde olsun, gerek üniversite harici kariyer sitelerinde olsun, gerekse gittiğiniz kafenin kendi mantar panosunda olsun birçok iş fırsatı sizi bekliyor olacaktır; sadece bakmayı bilmeniz gerekir! Mezun olduktan sonra üniversitenizin mezunlar derneği aracılığıyla iş bulmanız mümkün olduğu gibi, sadece İngiltere’de yüksek lisans yapmış olmak dahi iş koşulları açısından önünüze hayal dahi edemeyeceğiniz kapılar açacaktır.

İngiltere için alınan vize, kıta Avrupası için alınan vizeden farklıdır; bu yüzden İngiltere vizenizle Avrupanın diğer ülkelerini gezemezsiniz. Fakat bununla birlikte İngiltere üzerinden Schengen (Avrupa Birliği üyesi ülkeler) vizesine başvurabilirsiniz ve başvurunuzun İngiltere üzerinden olması Schengen vizesinin çıkışını sizin için oldukça kolaylaştıracaktır.

İngiltere’de Eğitim

Neden İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi?

Lisans eğitiminden bir nebze farklı olarak, yüksek lisans ve doktora eğitiminde araştırma kalitesinin önemi daha da yüksektir. Bu noktada İngiltere’de okumak büyük bir başarı ve geleceğinize önemli bir yatırımdır, çünkü:

  • Dünyanın en iyi üniversitelerinin büyük kısmının İngiltere’de olmasının yanı sıra, bütün dünyanın akademik araştırma üretiminin %5’i ve en çok alıntılanan makalelerinin %14’ü İngiltere’den çıkmaktadır. (British Council)
  • İngiltere’de alanında dünyaca ünlü uzmanlardan ders alır, onların süpervizörlüğünde tezinizi yazarsınız; bu da eğitim ve tez kalitenizi inanılmaz derecede yükseltecektir.
  • İngiltere, İngilizcenin ana vatanıdır, bundan dolayı hem alacağınız eğitim, hem de içinde bulunduğunuz ortam İngilizcenize ister istemez büyük katkıda bulunacaktır.
  • Yüksek lisans eğitiminde derste öğrenci sayısı az, derslerin içerikleri çeşitlidir ve ders seçenekleriniz oldukça boldur. Zorunlu birkaç ders olmakla birlikte seçmeli derslerinizi kendi isteğinize göre farklı departmanlardan şekillendirebilirsiniz.
  • Derslerin kendileri sadece “lecture”, yani ders anlatımı şeklinde geçmez. Ders anlatımlarının yanı sıra sık sık workshop, seminer ve lab dersleri almanız gerekir. Bu ders tipi çeşitliliği yüksek lisans yaptığınız alana her açıdan hakim olmanızı sağlar.
  • Üniversitelerin hemen hepsinin en az birkaç on yıllık geçmişi, birçok üniversitenin de yüz yılları aşkın geçmişi vardır. Aydınlanma çağlarının etkin bir şekilde yaşandığı İngiltere’de hümanizm ve üniversite kültürü oldukça gelişkindir.
  • Diğer birçok ülkenin aksine İngiltere’de yüksek lisans eğitimi (çoğu program için) sadece 1 yıl sürer, bu da çoğunluktan bir yıl daha kısa bir süre içinde tüm dünya tarafından tanınan bir diploma edinmeniz anlamına gelmektedir.
  • Öğrenci kulüpleri ve dernekleri açısından unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz İngiltere’de kulüp, dernek ve spor kulübü çeşitliliği sizi oldukça zorlayabilir; zira hangisini seçeceğinizi bilemezsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi: Genel Bakış

Sistem: İngiltere’de yüksek lisans eğitimi iki ana kola ayrılır ve yukarıda da belirtildiği gibi, çok az birkaç bölüm haricinde bir yıl sürer. Bu iki kol Taught Master’s ve Master’s by Research’tür. Taught Master’s yaklaşık üç buçuk aylık üç sömestırdan oluşur. Bu üç sömestırın ikisinde alanınızla ilgili dersler alır, üçüncü sömestırda ise tezinizi yazarsınız. Master’s by Research ise doktora öncesi geçiş dönemi gibi, doktora kadar kapsamlı olmayan fakat Taught Master’s’dan daha kapsamlı bir tez yazabileceğiniz bir araştırma derecesidir. Üç dönem boyunca tezinizle ilgilenirsiniz ve Taught Master’s’ın aksine başvururken belli bir tez konusu (research proposal) ile başvurursunuz.

Burs: İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin özellikle Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler için ücretleri oldukça tuzludur ve burslar çok fazla değildir; fakat özellikle sayısal alanlarda ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda üniversitelerin kendi başarı bursları mevcut olabilmektedir. Ayrıca Türk öğrencilerin başvurabileceği başka burs olanakları vardır, örn. devlet bursu olan YLSY, Chevening bursları, Jean Monnet bursu… Bu bursları takip edebileceğiniz bazı siteler mevcuttur. Burslu başvurular bölümden bölüme değişmekle birlikte genelde Aralık ila Şubat aylarında kapanır. Burssuz başvuruların Oxford ve Cambridge hariç çoğu üniversitede belli bir son başvuru tarihi yoktur. Oxford ve Cambridge başvurularını genelde Nisan-Mayıs aylarında kapatmaktadır.