Güney Afrika

Güney Afrika ılıman iklime sahip ,dil öğrenmenin yanında önceleri hiç tecrübe etmediğiniz bir çok şeyi keşfedebileceğiniz bir ülkedir. İngiltere’yle yüzyıllar süren bağı nedeniyle bunu eğitim alanıyla geliştirerek öğrencilere fırsatlar sunan bir ülkedir. Güney Afrika’ya bağlı dil okullarının çoğunlukla İngiltere’deki dil eğitim kurumlarının şubeleri olduğunu göreceksiniz. İngiltere gibi eğitimde  dünya çapında öne çıkmış bir ülkenin eğitim kurumlarının şubelerinin sunduğu kaliteli eğitim olanaklarının faydalarını deneyimleyebilme şansını yakalıyor Güney Afrika’da eğitim gören öğrenciler. Çünkü bu eğitim kurumlarının bir çoğunun eğitimde kullandıkları müfredatın ve kadroların belirlenme işlemlerini İngiltere’de yer alan merkezler şekillendirmektedir. Bundan ötürü öğrenciler alınacak olan eğitimdeki kalite konusunda endişelenmeden ülkenin de bu alanda sunduğu olanakların da keyfini çıkararak eğitimlerini almaktadırlar.

Güney Afrika’da dil eğitiminde en sık tercih edilmekte olan şehirler Cape Town ve Juannessburg’dur. Bu şehirler dünyada en kaliteli ve sosyal bakımdan en fazla olanaklara sahip merkezler arasında yerini almaktadır.

Bu şehirlerde İngiliz dili eğitiminde en sık tercih edilen programların tatildeyken İngiliz dili eğitimi , Genel İngilizce, Yoğunlaştırılmış İngilizce, Mesleki İngilizce ,Pratik İngilizce, IELTS ve Cambridge sınavlarına hazırlama eğitimleri olduğunu söyleyebiliriz.

Güney Afrika’daki Dil Okulları

Güney Afrika’nın dünya çapında değerlendirildiğinde  İngiliz dili eğitiminde en heyecan uyandıran yer olduğunu söylemek abartı sayılmaz. Gelişmişliğiyle dünyada ileri teknolojinin kullanıldığı, eğitimde zirve konumundaki standartları yakalama başarısını yakalamış bir ülkedir Güney Afrika. Bu ülkedeki dil kurumları sadece bir kurs gibi değildir. Turizmin gelişmiş olduğu bir ülke olan Güney Afrika’daki dil okulları   dil eğitimine ek olarak öğrencilere evlerinde gibi hissedecekleri misafirperverlikle ülkelerinin turistik güzelliklerinin tanıtımını yaparlar. Burada derslerin, sadece dört duvar arası sınıflarda değil ülkedeki güzelliklerin tanıtımıyla sosyal faaliyetlerle beraber yürütüldüğüne şahit olacak yani hem eğitim görürken hem de tatil ve eğlenceyi bir arada deneyimleme fırsatını tecrübe edeceksiniz. Bu sosyal faaliyetlerle İngilizce konuşma fırsatını bol bol yaşayacak pratiğinizi en üst noktaya taşıyabileceksiniz.

Güney Afrika’nın doğal güzelliklerini seyrederken ve güneşin tadını çıkarırken bir çok aktiviteyle derslerin bir arada yürütüldüğünü  göreceksiniz. Ayrıca Güney Afrika, Kanada’yla, İngiltere’yle ve Amerika’yla kıyaslandığında parasal yönden daha uygun bir ülkedir  dil eğitim alanında.

Güney Afrika’da Sağlık Hizmetleri ve Çalışma Olanakları

Bu ülkeye dil kursu için giderken sağlık sigortasının yapılması mecburi tutulmuştur ve ülkeye girerken yapılması gereken aşılar olabilmektedir. Dil eğitiminin yanında öğrencilere haftalık olarak 20 saatlik bir yarı zamanlı çalışma izni verilemektedir. Öğrenciler bu olanağı fırsata çevirerek çalışma esnasında bol bol pratik yapma ve yanında para kazanma imkanını yakalamaktadırlar.

Güney Afrika’da Barınma

Hemen hemen bütün dil okullarında konaklama konusunda aile yanında kalmanın, öğrenci yurdunda kalmanın yanında otelde veya kiralık dairede kalmanın mümkün olabildiğini söyleyebiliriz. Buradaki okulların konaklama konusunda  yeterince dikkatli ve özenli davrandıklarını görmekteyiz. Buradaki dil okullarında öğrencilerin memnun kalması en önemli konular arasında  görülmektedir. Konaklamada kalınacak ailelerin seçimi ve denetlenmesi sürekli olarak yapılmaktadır.

Niçin Dil Eğitiminde Güney Afrika Tercih Edilmelidir?

Afrika kıtasında en güney noktada yer alan Güney Afrika kıtada gelişmişlik bakımından en ileri seviyedeki ülkedir. Güney Afrika’nın muhteşem doğal güzellikleriyle , kültür ve tarih yönünden zenginliği tartışmasızdır. Dünyadaki en ilginç ve insanı kendine çeken ülkelerden biridir. Dil eğitimi alırken hem güvenli bir ortamda tatilinizi yapacak hem de daha önce çok kişinin deneyimleyemediği bir fırsatla  kaliteli eğitimden faydalanacaksınız.

Cape Town gibi dünya başkentleri arasında  gelişmişliğiyle öne çıkan bir şehirde eğitim görme imkanını herkes yakalayamaz. Cape Town’da teleferik aracılığıyla Masa Dağı’na ulaşabilir ve eşi bulunmayan bu güzelliği deneyimleyebilme imkanını yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu ülkeyle Türkiye arasında saat farkı çok az olduğundan ailelerle rahatlıkla iletişim kurulabilmektedir. Şunu da ekleyelim Güney Afrika’da kış Haziran’la ve Ağustos arasında  yaşanırken yaz mevsimi Aralık ve Mart ayları arasında yaşanmaktadır.

Bu ülkede 3 aydan kısa süre kalarak dil eğitimi almayı düşünenlere vize serbestliği uygulanmaktadır. Yani 3 aydan kısa kalacak olanların vize almasına gerek yoktur.

Güney Afrika’da Yaşam

Güney Afrika’da hem çağdaş yaşamı tercih etmiş insanlar hem de geleneklerine göre yaşayan insanların bir arada yaşam sürdüğünü söylemek mümkün. Güney Afrika tropikal iklimin görüldüğü bir ülke olduğu için yazlar uzun , kışlar ise kısa sürmektedir. Güney Afrika yaşam standartları bakımından dünya ortalamasının üstünde bir ülke olarak böyle bir yerde hem tatil yaparak hem de İngilizce eğitimi alabilmek mümkün olabilmektedir. Ayrıca plajlarıyla dünyada eşine az rastlanabilen bir güzellikleri de barındırmaktadır Güney Afrika Cumhuriyeti.

Güney Afrika’da dil eğitimi için bir aile yanında kalırsanız bir yandan farklı bir kültürdeki  insanlarla herkesin yaşayamayacağı  bir deneyim yakalamış olacak ;diğer yandan İngilizce bu ülkenin ana dili olduğundan pratiğinizi geliştirmiş olacaksınız.

Cape Town  gelişmişliğini tamamlamış bir şehir olduğundan ulaşım konusunda da alt yapısı öğrencileri zorlamayacak düzeydedir. Ulaşım konusunda çeşitlilik bulunmaktadır bu şehirde. Dolmuşları , taksileri ve daha uygun olması açısından metrolarıyla ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmayacaktır. Cape Town’ı gezmek isteyen öğrenciler buna ek olarak iki katlı otobüsleri de kullanabilir. Araba kiralanabilen yerlerin de sayısı oldukça fazladır şehirde.

Güney Afrika’da Dil Kurslarının Fiyatları

Yaklaşık olarak fiyatlar konusunu merak ediyorsanız 4 haftalık bir dil eğitimi için 700 Euro ile 1300 Euro arasında, 8 haftalık bir eğitim için 1300 Euro ile 2400 Euro arasında , 12 haftalık eğitim için 1700 Euro ile 3500 Euro arasında, 16 haftalık bir  eğitim için 220 Euro ile 3500 Euro arasında, 36 hafta için 4500 ile 8500 Euro arasında 48 haftalık bir eğitim için ise 6000 Euro ile 12000 Euro fiyat aralıklarında olduklarını söyleyebiliriz. Tabii ki bu fiyatlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir.Haftalık konaklama için ise aile yanında 150 Euro ile 250 Euro arasında ,yurtu tercih edecekseniz 130 Euro ile 250 Euro arasında fiyatları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kayıt için ve konaklama rezervasyonu için de ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.Bu eğitim kurumlarında ders saatleri haftalık olarak  20 saat olabileceği gibi 30 saate de çıkabilmektedir. Belirli okullar için fiyatlar değişmekle beraber sezonuna göre de fiyatların değişebildiğini söyleyebiliriz. Aile yanında kalacak olanlar için de genellikle yemek ücretleri yukarıda belirttiğimiz fiyata dahil olmaktadır ve aile yanında çoğunlukla tek kişilik odada kalınmaktadır.

Güney Afrika dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan İngiltere’ye yakınlığıyla gelişmiş, modern bir ülke konumundadır .Çok çeşitli doğal güzelliklere sahip olan bu ülkede hem tatil ve eğlence hem de dil eğitimini bir arada deneyimleyen öğrencilerin olumlu yorumları her geçen gün bu ülkeye eğitim amacıyla daha fazla öğrenciyi çekmektedir. Bu ülkede doğal güzelliklerin yanında plajların ve güneşin tadını çıkarırken bol bol İngilizce pratik yapma imkanı yakalayan öğrenciler hem daha önce görmedikleri ve merak uyandıran bir kültürü görmüş olacak hem de çok çeşitli ve ilgi çekici aktivitelerle çok fazla kişinin yakalayamayacağı bir deneyim imkanına kavuşacaklar.