Çek Cumhuriyeti ancak 2016 yılında alınan karara göre adı Çekya olarak değişen ülke, bir Orta Avrupa ülkesidir. Çekya’nın nüfusu 11 milyon civarındadır. Çekya’nın başkenti Prag’tır. Para birimi ise Çek Korunasıdır. Bu ülke, Avusturya-Maceristan imparatorluğundan 1918’de ayrılmış, 1993’de ise Çekosklovakya Birliğinden ayrılmıştır. Çekya 2004’den itibaren de Avrupa Birliği üyesidir. Çekya konum olaraksa güzel bir yere sahiptir ve Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Çekya halkı da kendilerine Avrupa’nın kalbi demeyi tercih ederler. Çekya Prag ile birlikte toplam 14 ili içinde barındırır. Çekya’da her ilin kendine ait meclisi bulunur. Ayrıca Çekya Estonya’dan sonra Avrupa’nın en çok ateist nüfusunu içinde barındıran bir ülkedir. Çekya’da manastır ve kliselerden daha çok müze ve konser salonları bulunmaktadır. Çekya’da bulunan müzeler pazartesi günleri kapalıdır. Pazar günleri ise butik mağazaların bazıları kapalı iken marketler de açık olabilmektedir. Restoran, bar ve kafelerde sigara içmek ise önceleri yasaldı ancak daha sonrasında alınan karara göre yasaklandı. Ülkenin bilinen ürünleri cam işlemeleri, kristal ve granattaşıdır. Öte yandan ülkenin sembolleri arasında da bira yer alır. Avrupa’da kişi başına düşen ve tüketilen bira miktarının rekoru Çekya’dadır. Bununla beraber sanata çok önem veren Çekyalılar müziğe oldukça düşkünlerdir. Çekya’da eğitim mecburidir ve Çekya halkının neredeyse tamamı okuma yazma bilir.

Çekya’da Yaşam

Çekya batıdan ve doğudan ayrılan Marovya ve Bohemya bölgelerinden oluşur. Silezya bölgesininde bir parçasıdır. Başkenti Prag olan Çekya’nın diğer önemli şehirleri ise Brno, Pilsen, Olomuts, Ostrava ve Liberec’dir. Çekya içerisinde birçok müze ve tarihi bölge bulundurur. Çekya’nın iklimi ise kış mevsiminde oldukça soğuktur. Özellikle kar yağışının çok fazla olmasından dolayı Çekya’ya kışın gidilmesi tercih edilmez. Resmi dili Çekçe olan Çekya’da Çeklerin yanı sıra Slovaklar ve Almanlar da yaşamaktadır. Prag Avrupa’da en çok turistin geldiği bir şehirdir. Prag bu konuda Avrupanın turist çeken ülkeleri arasında ilk 5’te yer almaktadır. Bu nedenle Prag’da barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş birçok otel, pansiyon tarzı yerler mevcuttur. Çekya’da gezilebilecek birçok yer mevcuttur. Bunlardan biri Charles Köprüsüdür. Charles Köprüsü Vltava nehrininin üzerinde bulunur. Bu köprü 516 metre uzunluğundadur ve köprünün üzerinde otuz adet heykel bulunmaktadır. Diğer bir yer ise Karlovy Vary. Karlovy Vary Çekya’nın en güzel şehirlerindendir. Burası eşsiz mimarı yapıları ile gezilebilecek harika bir yerdir. Çekya’nın en çok turist çeken bölgelerinden sadece biridir. Çekya mimari yapıları, sağladığı olanakları ve ekonomik yapısı ile yaşanılabilecek ülkeler arasında yerini almıştır.

Çekya’da Eğitim Sistemi

Çekya eğitim konusunda Avrupa’da bulunan diğer ülkelere nazaran Polonya kadar yabancı öğrenci alan ikinci ülkedir. Çokça tercih edilen Çekya eğitim sistemi de oldukça sistematiktir. Çekya’da zorunlu eğitim 6-15 yaş arasında mevcuttur. Çekya’da lisans eğitimi 3 yıl yapılmaktadır. Lisansüstü eğitim ise 2 yıldır. Çekya’da Çekçe eğitim almak ise ücretsizdir. Çekya’da bulunan herkes istediği zaman Çekçe eğitimi ücretsiz bir şekilde alabilir. Ancak Çekya’da İngilizce eğitim almak biraz zordur. Çekya İngilizce eğitimini Çekçe eğitimi gibi ücretsiz vermemektedir. Çekya’da İngilizce eğitimi ücretlidir. Aynı zamanda Çekya’da lisansüstü eğitim de ya İngilizce ya Çekçe verilmektedir. Çekya’da eğitim görmek adına oluşan masrafları ise birçok bursla karşılamak mümkündür. Çekya’da eğitim birimlerinin kontrolü ise Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Çekya’da Türk eğitim sisteminin tam tersi bir sistem vardır. Çekya’da en iyi not 1’dir. Öte yandan Çekya’da alınan ünvanlar çok önemlidir. Günlük hayatta bu ünvanlara çok değer verilmektedir. Ayrıca Çekya’da eğitimlere ara verme zamanları da okulların bulunduğu semtlere göre farklılık göstermektedir. 

Çekya’da Bulunan Popüler Üniversiteler 

Çekya’da okumak çoğu öğrencinin bir isteğidir. Aktif ve sosyal yaşamı, yaşam standartları, eğitim seviyesi ve kültürel alanları ile Çekya her yıl birçok yabancı öğrenciyi bünyesine kabul etmektedir. Çekya bunun yanı sıra, içinde barındırdığı üniversitelerin kaliteli, akademik kadrosunun iyi olması, öğrenciye sağladığı imkanları ile bilinir. Çekya’da birçok kaliteli ve başarılı üniversite bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Prag Üniversitesi, Masaryk Üniversitesi,Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Placky Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi, Ostrava Üniversitesi gibi birçok önemli üniversite Çekya’da mevcuttur. Bu üniversiteler içerdikleri müftedatı, akademik kadroları, sosyal ve bilimsel imkanları ile adından çokça söz ettirmiştir. 

Prag Ekonomi Üniversitesi

Çekya’da bulunan Prag Ekonomi Üniversitesi yalnızca Çekya için değil Avrupa’da da önemli bir yere sahiptir. Prag Ekonomi Üniversitesi lisans eğitimini İngilizce, Rusça ve Çekçe vermektedir. Lisansüstü programları ise İngilizce ve Çekçedir. Prag Ekonomi Üniversitesi’nin Prag’ın merkezinde fakülteleri bulunmaktadır. Bu fakülteler, Maliye ve Muhasebe Fakültesi, İşletme Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi, Bilişim ve İstatislik Fakültesi ve Ekonomi Fakültesidir. Ayrıca Prag Ekonomi Üniversitesi Avrupa’nın en iyi işletme okulları arasında yer alır. Bununla beraber, Financial Times tarafından da en iyiler arasında yer almaktadır. 

Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS)

Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Çekya’da Tarım ve Ormancılık eğitimi almak isteyenler için kurulmuştur ve hala bu amaca hizmet vermektedir. Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi ekolojik ve çevresel alanda eğitim vermektedir. Ayrıca Çekya’nın en önemli ve güçlü Yönetim Fakültesine de sahiptir. Bu üniversite tarım, ekonomi, milli ekonomi ve uluslararası organizasyonların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Bu üniversite Çek öğrencilerine ve Çekya’ya gelen uluslararası öğrencilere alanında iyi ve kaliteli eğitim vermektedir. Bu üniversitede eğitim gören yaklaşık 18.000 öğrenci bulunmaktadır. Çekya’nın en büyük ve en önemli ekonomi fakültesi olan Ekonomi ve Yönetim Fakültesi ise içersinde 13.000’in üzerinde öğrenci barındırmaktadır. Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi toplam 5 fakülteden oluşmaktadır. Bu fakülteler Mühendislik Fakültesi, Zirai Mücadele, Besin ve Tabi Kaynaklar Fakültesi, Çevre Bilimleri Fakültesi, Tropikal Tarım Bilimleri Fakültesi ve Orman ve Ahşap Bilimleri Fakültesidir. Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin Lisans, Lisansüstü ve Doktora programları Avrupa standartlarına uygunluğu ile bilinir.

Çek Teknik Üniversitesi

Çekya’nın başkenti Prag’da bulunan Çek Teknik Üniversitesi Çekya’nın en eski üniversitelerinden biridir. Çek Teknik Üniversitesinin asıl görevi ise teknik alanda uzmanları hazırlamak ve bilim insanları yetiştirmektir. Çek Teknik Üniversitesi yabancı öğrenci alımı ve öğrenci değişim programlarına katılmıştır. Bu üniversitede 8 fakülte bulunmaktadır. Bunlar Makine Mühendisliği, İnşaat mühendisliği, Mimari, Elektrik Mühendisliği, Biyomedikal mühendisliği, Nükleer Bilimler ve Fizik Mühendisliği, Bilgi Teknolojisi ve Ulaştırma Bilimleridir. İnşaat Mühendisliği ise alanının en iyisidir. 

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi Alınmalı?

Çekya’ anlaştığı bir dizi üniversite ile Çekya’da eğitim alan öğrencilerin diğer Avrupa ülkelerinde üniversite okumalarına da fırsat vermektedir. Çekya özellikle teknik açıdan alanının en iyisi olan üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciye sunduğu imkanlar ile Çekya, üniversite eğitimi alınabilecek güzel ve önemli ülkelerden biridir.

Çekya’da Eğitim Maaliyeti

Çekya standartların oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. Ancak buna nazaran pahalı bir ülke olmaktan çok cep yakmayan fiyatları ile de bilinir. Çekya’da eğitim görmek isteyen herkes kendi bütçesine uygun bir yerde rahatça ve güvenle barınabilir, sosyal yaşamında da aktif olabilir. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olan Çekya, bu nedenle öğrenciler tarafından çoğunlukla tercih edilir.