Avusturya Hakkında Genel Bilgi

Bir doğu Avrupa ülkesi olan Avusturya, parlamenter sistemle yönetilmektedir.Federal bir cumhuriyet olarak Avusturya 9 eyalete bölünmüş olup resmi dili Almanca’dır.Bazı eyaletlerinde etnik yerleşim gruplarından dolayı Macarca,Hırvatça ve Slovence de resmi dil olarak kabul edilir.Etnik yerleşim birimlerinin oluşmasındaki en büyük sebeplerden biri ülkenin doğuda Macaristan, kuzeyde Çekoslovakya ve Almanya, batıda İsviçre ve Leiechtenstein ve son olarak güneyde İtalya ve Yugoslavya ile sınır ülkesi olmasıdır.Alp bölgesinde yer aldığından dolayı kışlar sert ve yağışlı geçer, yazlar ise çok sıcak olmamakla beraber serindir. Yoğun yağış alan ve rüzgarlı bir iklime sahiptir.Ülkenin denize kıyısı bulunmamakla birlikte nüfusu yaklaşık olarak 9 milyondur.1995 yılından bu yana AB üyesidir fakat BM (Birleşmiş Milletler) üyesi olmasına rağmen NATO üyesi odeğildir.AB ülkeleri içinde NATO üyeliği bulunmayan tek Federal Cumhuriyettir.İç güvenlik konusunda neredeyse hiç sorun yaşamayan ülkeler arasındadır.

Avusturya’da Yaşam ve İş Koşulları

Avusturya refah düzeyi yüksek Avrupa ülkelerinden bir tanesidir.Özellikle Viyana şehri üst üste bir kaç kez en yaşanılır şehir ünvanına layık görülmüştür.Avusturya’nın başkenti konumunda olan Viyana ülkenin en büyük ve tarihi mirasa sahip şehridir.Devasa barok binalar, heybetli saraylar ve ihtişamlı bulvarlarıyla Turistik açıdan görülmesi gereken yerlerden biridir.Avusturya genel olarak kültürel ve sosyal imkanlarının zenginliği,güvenli bir yaşam sunuyor olması, dinamik ekonomik faaliyetleri ile yaşam kalitesi konusunda rakip tanımıyor diyebiliriz. Çevre güzelliklerine büyük önem veriliyor, tarım alanları korunuyor, doğal manzaralara sahip çıkılıyor.Caddeler bol bol keyifli cafeler ile dolu.Kitabınızı alıp huzurlu bir şekilde kahvenizi yudumlayabileceğiniz, muhteşem doğa manzaralarıyla ruhunuzu dinlendirebileceğiniz şehirleri var. Sağlık alanında da en iyiler listesinde olan Avusturya uzman kadrolar ve denetçiler sayesinde kusursuz bir sağlık ağı oluşturmuş durumda. En iyi boş vakit değerlendirme şehirleri arasında olan Avusturya neyse ki en pahalıları arasında değil.Çalışan ücretleri adil ve konut kiraları bakımından en ucuz ülkeler arasında yer almaktadır.

Avusturya Eğitim Seviyesi

Avusturya’nın başarılı ekonomisinin belki de en önemli nedenlerinden biri eğitime verdiği önemdir.Ülkede ikili sistem kullanılır ve öğrenciler yetenekleri doğrultusunda meslek okullarına yönlendirilirler.Böylece eğitimlerini tamamlarken meslek sahibi de olmuş olurlar.Her okulda anadili Almanca olmayan öğrenciler için ek dersler verilir.Vatandaşlarının eğitim seviyesi ve en önemlisi  işe yerleştirme oranı çok yüksektir.Üniversiteleri de meslek edindirme konusunda gelişmiştir.

Avusturya’da Üniversite İçin Öğrenci Programları

Avusturya’nın Türkiye ile anlaşmalı olduğu eğitim programları vardır.Bunlar ; Almanya’nın da dahil olduğu ortaöğrenimden itibaren başlayan dönemsel değişim programları ve yaz/sömestr kurslarıdır.Avusturya’da üniversite öğrenimi Diploma ,Bachelor Master ve Doktora eğitimi olarak verilmektedir.Bilimsel olarak derinleştirilmiş mesleki bir eğitim amaçlayan sistem sonunda akademik ünvan olarak  Master derecesinde diploma sunar.Doktor unvanını kazanmak için ise 2 ila 3 yıl arasında bir eğitim sürecinden geçmek yeterlidir.Uluslararası değişim programlarında Lisans eğitimi 3 yılda tamamlanmaktadır.

  • Popüler Üniversiteler
  • Viyana Üniversitesi
  • Viyana Teknik Üniversitesi
  • Innsbruck Üniversitesi
  • Graz Teknoloji Üniversitesi
  • Johannes Kepler Üniversitesi
  • Viyana Üniversitesi

Viyana’nın merkezinde olması nedeniyle sosyal olarak daha çok aktif olmanızı sağlayacaktır.Avusturya’nın il üniversitesidir ve ortalama 94 bin öğrenci kaydı bulunmaktadır.Yaklaşık 200 lisans,yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır.Değişim programları kapsamında 34 bin civarında uluslararası öğrenci kapasitesine sahiptir.

Viyana Teknoloji Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi bilimsel araştırmaları ve kaliteli eğitime önem veren Avrupa’nın köklü üniversitelerindendir. 1815’de kurulan ismiyle İmparatorluk ve Kraliyet Politeknik Üniversitesi araştırma ve bir çok uzmanlık araştırma merkezlerine sahiptir. Ayrıca, FWF tarafından finansal olarak desteklenmekte olup araştırma programlarında büyük bir fona sahiptir. Mühendislik ve diğer birimlerle teknolojik araştırmalar konusunda gelişmiştir.

Innsbruck Üniversitesi

Batıda Innsbruck şehrinde bulunur ve Batı Avusturya’nın en büyük ve en önemli araştırma ve eğitim kurumudur. Diğer Avusturya şehirlerine göre küçük bir nufusa sahip olan Innsbruck konforlu bir yaşam sunar.Üniversite mesleki eğitim ve öğretimi hedeflemektedir. Alp Dağları’nın merkezindedir ve size muhteşem bir manzara eşliğinde başarılı bir mesleki eğitim sunar.

Graz Teknoloji Üniversitesi

Avusturya’nın ikinci büyük şehri olan Graz kenti  6 üniversiteye yer sahipliği yapar ve  bir üniversite kentidir.Üniversite, Avusturya’nın enönemli bilim kurumlarından biridir. Seçkin mezunlarının başarısından dolayı yıllardır saygınlığını korumuştur.Araştırmaya dayalı lisans ve yüksek lisan eğitimi veren kurum, gelecekteki teknolojik ilerlemeler hakkında tahmin yürütebilen ve arge birimlerini bu doğrultuda yönlendiren bir kurumdur.

Johannes Kepler Üniversitesi

Avusturya’nın Linz şehrine kurulmuş üniversitedir.Linz,Avusturya’nın üçüncü büyük şehridir ve Tuna Nehri yanında yer alır.Öğrenci kenti olarak anılan bir diğer eyalet başkentidir.Üniversite JKU uzaktan öğretim ve E-öğrenim alanında modern eğitim örneklerinden biri ve  Avusturya’da liderdir. Uzaktan eğitim de sunduğu için araştırmalar kalite kontrol sistemine en üst düzeyde tabi olurlar.

Neden Avusturya’da Eğitim?

Avusturya insana sağladığı huzurlu ortam ,tarihi ve doğa manzarası ile görsel tatmin, boş vakitlerini değerlendirme,muhteşem alışveriş fırsatları ve en önemlisi mesleki eğitime verdiği önem bakımından üniversite eğitimi için tercih edilecek Avrupa ülkelerinin başında geliyor. Ayrıca ;Macaristan ve Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerine komşu olması da sağladığı ayrıcalıklardan bir diğeri. Size verdiği eğitimin yanı sıra başka ülkeleri de ziyaret etme imkanı sunar. Almanya ile ortak olarak sürdürdüğü eğitim programlarına dahil olabilir, üniversitenizin referansıyla farklı kültürlerle etkileşim kurma olanağına sahip olursunuz.

Üniversitelerin Avantajları

En büyük avantajı Avrupadaki bir çok dernek ve kurum tarafından üniversitenizde desteklenen bilimsel araştırma (arge) birimlerinin sahip olduğu fon sayesinde, eğitim alınan Lisans bölümünde dünya çapında eğitim almış olunması.Üniversitelerin lokasyonu sayesinde kültürel ve sanatsal aktivitelerle iç içe bir eğitim hayatına sahip öğrenciler.Üniversitelerde sanatsal ve kültürel derslerin yoğunluğu sayesinde dilediğiniz alanda ders alabilir, vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. Yeni bir dil öğrenme imkanı ,Almanca. Çeşitli kurslar mevcut ama en önemlisi dili yaşayarak öğrenmek.Yabancı dil merakı ile doğru orantılı olarak Macarca,Hırvatça gibi diller de öğrenilebilir.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Avusturya’da Üniversite eğitimi devlet desteklidir ve tüm üniversiteler için yıllık harç tutarı 1500 Eurodur. Yurtlar için başvurular önceden yapılır ve maliyetleri aylık  ortalama 200 eurodur. Apart daireler için fiyatlar 250 Euro ila 300 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Örneğin; Viyanada bir öğrencinin beslenme, harçlık ve sosyal giderleri için yaklaşık 300 – 400 Euro yeterli olmaktadır. Avusturya’da öğrenciler part-time çalışabiliyorlar.  Almanca diline hakim olduktan sonra öğrenciler bu tip işlerde çalışarak ek gelir elde edebilirler.Euro üzerinden gelir elde ediyor olmak onlara inanılmaz kolaylıklar sağlayacak ve özgüvenlerinin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Türkiye’ye kıyasla uygulamalı eğitim alanında çok daha iyi olan Avusturya üniversiteleri dünya çapında da bilimsel araştırmalara katıldığından başarıları tartışılamaz.Öğrencinin geleceği için ayrılan bu bütçeler kariyer anlamında ve uluslararası geçerlilik bakımından da tatmin edici olacaktır. Yabancı dil ile ilgili uzun süren bir zorluk süreci yaşanmasına izin vermeyen Avusturya Alman Dili Eğitim Enstitüsü sayesinde yabancı hissi vermeyecek güven seviyesinde. Özellikle bilim-sanat-kültür alanlarında özellikle ilgili öğrencilerin tercih edeceği Avusturya Üniversiteleri meslek edindirme konusunda garanti verebilecek düzeydedir. Komşuları Almanya ve Macaristan ile de geliştirdiği yabancı öğrenci programları bulunmaktadır.