Avustralya deyince belki de aklınıza kangurular ve Sydney Opera Binasından başka pek bir şey gelmiyordur; fakat aslında Avustralya bundan çok daha fazlasına sahip! Öğrencilerin birçoğunun Avustralya’yı seçmesinde etkili olan sebepleri saymak gerekirse insanların rahatlığı, yüksek yaşam standartları ve harika eğitimi sadece bunlardan birkaçı diyebiliriz. Bugünkü yazımızda eğitim yönü ağırlıklı olmak üzere size biraz Avustralya’dan bahsedeceğiz. Eğer siz de dünya çapında tanınmış ve prestijli kurumlardan kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız fakat nereyi seçeceğinizden emin olamıyorsanız Avustralya tam da aradığınız seçenek olabilir! Veya Avustralya’da yüksek lisans hayaliniz varsa; fakat daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz! Dünyanın ilk 1000 en iyi üniversitesi sıralamasında 40’a yakın üniversitesiyle (QS World Rankings 2018) Avustralya sizi bekliyor.

Avustralya: Genel Bakış

İngiltere’den gelen göçmenler tarafından kurulmuş Avustralya bugün oldukça multikültürel bir yapıya sahip ve Avrupa ve ABD’den kontrollü olmak üzere göçmen alıyor. Birçok etnik yapıdan insanı görmek mümkün ve hayat koşulları olarak bakıldığında harika bir yer: Avustralya GSMH (EN: GDP, gayrisafi milli hasıla), yaşam beklentisi, okuryazarlık oranı ve eğitim gibi ölçütlerle belirlenen bir indekste 147 ülke içinden 7. seçilmiş (Human Development Index).

Avustralya’da resmi dil İngilizce ve bu onu İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en çok tercih edilen ülkelerden biri yapıyor. Bütünüyle Güney Yarımkürede bulunan Avustralya’ya gitmek Kuzey Yarımküre’deki yaşama alışmış insanlar için büyük bir macera ve hem kıta, hem de ülke olmasından dolayı birçok farklı iklim ve coğrafi yapı çeşitleri görülebiliyor. Bu da Avustralya’yı eşsiz bir görsel şölen kılıyor. Ayrıca civarındaki Güneydoğu Asya ülkeleri ve Çin, Kore, Japonya gibi ülkelere yakınlığı ile Türkler için oldukça cazip bir nokta. Gitmesi oldukça pahalı olan birçok ülkeye bu sayede daha ucuza ve daha kısa sürede gidebilirsiniz.

Yaşam koşulları Türkiye’ye kıyasla Avustralya’da daha pahalı ve emlak ücretleri pahalı. Fakat aynı zamanda iş koşulları oldukça iyi ve dünya çapındaki krizlere rağmen işsizlik oranı oldukça düşük. Aynı zamanda öğrencilerin yapabileceği işler açısından oldukça gelişkin ve yarı zamanlı iş kültürü yaygın. Avustralya aynı zamanda dünyadaki en yüksek asgari ücretlere sahip. Para birimi olan AUD, İngiltere’nin para birimi olan Pound Sterling (GBP) ve Amerikan Dolarına (USD) kıyasla daha düşük değerde olduğu için Türkler için daha iyi bir seçenek olabilir.

Avustralya’da Eğitim

Neden Avustralya’daYüksek Lisans Eğitimi?

Lisans eğitiminden bir nebze farklı olarak, yüksek lisans ve doktora eğitiminde araştırma kalitesinin önemi daha da yüksektir. Bu noktada İngiltere’de okumak büyük bir başarı ve geleceğinize önemli bir yatırımdır, çünkü:

  • Sadece dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesinde dahi 7 üniversiteye sahip olan Avustralya eğitim alanında bütün dünyada tanınmış bir dünya devidir. Avustralya’nın eğitim kalitesi dünyaca ünlüdür.
  • Avustralya’da alanında dünyaca ünlü uzmanlardan ders alır, onların süpervizörlüğünde tezinizi yazarsınız; bu da eğitim ve tez kalitenizi inanılmaz derecede yükseltecektir.
  • Avustralya’da yapacağınız araştırmalar ülke çapında yapılabilir.
  • Avustralya, İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkedir, bundan dolayı hem alacağınız eğitim, hem de içinde bulunduğunuz ortam İngilizcenize ister istemez büyük katkıda bulunacaktır.
  • Yüksek lisans eğitiminde derste öğrenci sayısı az, derslerin içerikleri çeşitlidir ve ders seçenekleriniz oldukça boldur.
  • Öğrenci kulüpleri ve dernekleri açısından unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz Avustralya’da kulüp, dernek ve spor kulübü çeşitliliği sizi bekler.
  • İngiltere ve ABD’nin aksine, Avustralya için öğrenci vizesi almak çok daha kolaydır. İngiltere’de öğrenci vizelerine başvuran öğrencilerin birçoğunun yaşadığı red sıkıntılarını (The Guardian) yaşamazsınız.
  • Avustralya’da burs bulmak çok daha kolaydır.ABD ve İngiltere’deki yüksek lisans programlarının aksine Avustralya’nın yüksek lisans programlarının çok daha fazla burs imkanı vardır.
  • Avustralya’da yüksek lisans yapmak size mezun olduktan sonra 4 yıl daha Avustralya’da kalıp çalışma şansı sağlayan post-study work visa’nın kapılarını açar.

Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi: Genel Bakış

Sistem: Avustralya’da yüksek lisans eğitimi bir ila iki yıl sürer ve iki ana kola ayrılır. Bu iki kol Professional Master’s ve Research Master’s’tır. Professional Master’s profesyonel iş alanlarına daha yakındır. Research Master’s’ta Professional Master’s’ın aksine başvururken belli bir tez konusu (research proposal) ile başvurursunuz ve en az 2/3’ü orijinal araştırmadan oluşan bir bitirme tezi gerektirir. Başvuru vakitleri üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 1. dönem için Ekim sonu-Kasım ortası, 2. dönem içinse Nisan ortası-mayıs ortasıdır.

Avustralya’da akademik dönem Mart ortasında başlar ve Kasım sonlarına kadar sürer. Birçok okulda iki sömestır şeklinde işler ama bazı okullarda üç dönem vardır. Üç dönemli olmayan okullarda da yaz okulu mevcuttur.

Öğrencilerin gelmeden önce Overseas Student Health Cover (OSHC), yani yurt dışından gelen öğrenci sağlık sigortasını yaptırması gerekmektedir. Sağlık hizmetleri bedava olmamakla birliket bu sigorta sayesinde birçok masraftan kaçınabilirsiniz. Ayrıca her üniversitenin başvurularda geri ödenmeyen bir başvuru ücreti vardır ve bu genelde 100 AUD ve üzeridir.

Ücretler ve Burs: Yukarıda da bahsedildiği gibi Avustralya’da burs bulmak İngiltere ve ABD’ye kıyasla daha kolaydır. Ayrıca Türk öğrencilerin başvurabileceği başka burs olanakları vardır, örn. devlet bursu olan YLSY, Chevening bursları, Jean Monnet bursu… Bu bursları takip edebileceğiniz bazı siteler mevcuttur. Avustralya’da ortalama yüksek lisans yapma ücreti 15.000 AUD ile 36.000 AUD arasında değişmektedir.