Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşmaktadır. Bunun anlamı eyaletlerin iç işlerinde kendi yasalarını oluşturabilme ve uygulayabilme haklarının olması ve aynı zamanda; dış ilişkiler ve dış ticaret gibi konularda federal bölgeye bağlı olmalarıdır. Federal bölge olarak Washington DC kabul edilmiştir.

Amerika’nın kapladığı alanı da hesaba katarak, çok farklı iklim türlerine ve doğal şekillere rastlanabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca ülkenin üçte birlik bir kısmını ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Ülke üzerinde tarıma uygun alanlar da oldukça fazladır. 

Amerika pek çok alanda dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir. Geniş ve kapsamlı bir ulaşım haritası bulunmaktadır. Ayrıca önemli turistik ve tarihi değerler  bulunduran alanlara ev sahipliği yapmaktadır. Amerika’da eğlence hayatı da oldukça gelişmiştir ve sırf bu ünvanla kendini kanıtlayan önemli şehirleri vardır. Ülke eğitim, sanat, felsefe alanlarında da kendini geliştirmiş ve pek çok önemli insan yetiştirmiştir. Askeri ve ekonomik açıdan da kendini kanıtlamış bir ülkedir.

Amerika dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Ülkeye gelen göçler de nüfusun artmasına sebep olmaktadır. Ülke içerisinde pek çok farklı etnik kökene, düşünceye, inanışa ya da yaşam standartlarına sahip insan yaşamaktadır. Bu durum Amerika’nın küreselleşen bir kültüre sahip olmasını sağlamakta ve burayı dünyaca ününü koruyan bir ülke haline getirmektedir. Halihazırda pek çok insan, bu ülkede yaşamanın hayalini kurmaktadır. Amerika’da bulunan üniversiteler ise dünya çapında en çok tercih edilen üniversitelerdendir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Eğitim Sistemi 

Ülkenin eğitim sistemine bakacak olursak bir birlik göremeyiz. Amerika’ya bağlı her eyalet kendi eğitim sistemini ve bu konudaki yasaları oluşturma hakkına sahip olduğu için eyaletlere göre değişen bir sistem karşımıza çıkar. Ülkede ilk ve ortaöğretim normal şartlar dahilinde 12 sene sürer. 12 senelik eğitimin ardından öğrenciler, üniversite hayatlarına başlayabilmek için çeşitli yollar izlerler. Ülkemizdeki ön lisans derecesinde eğitim veren kurumlar, ABD’de Community College ya da Junior College olarak adlandırılırlar. Liseden mezun olan öğrenciler dilerlerse bu iki senelik bölümleri seçip eğitim alabilirler. İki senenin ardından gerekli şartları sağladıkları taktirde eğitimlerini dört seneye tamamlayabilirler. Dileyen öğrenciler ise direkt olarak seçtikleri dört yıllık üniversitelere başvurarak eğitimlerine devam edebilirler.

Öğretmenlerin ise mesleki açıdan kendilerini geliştirebilmeleri adına düzenli olarak eğitim ve seminerlere katılması gerekmektedir. Ülke genelindeki eğitim sistemine bakacak olursak, öğrencilerin sadece bir alanda değil, pek çok farklı alanda ve değişen dünya düzeninde işlerine yarayabilecek bilgileri öğrenmelerine yönelik süreçlerden geçtiğini görürüz.

Amerika’da Okumak İçin Neler Yapmam Gerekiyor ?

Amerika üniversiteleri taban puanları baz alınarak gireceğiniz tek bir sınava bağlı olan bir başvuru taktiği uygulamaz. Buradaki üniversitelere giriş yapabilmek için öncelikle, okuyacağınız bölümü ve eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçmeniz gerekiyor. Zira, Amerika’da 2000’i aşkın üniversite bulunuyor. Geniş kapsamlı bir araştırma yaparak, üniversitelerin bulunduğu eyaletler ve eğitim sistemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Seçtiğiniz üniversitelerin başvuru tarihlerini ve katılım şartlarını üniversitelere mail atarak öğrenebilirsiniz. 

Amerika’da üniversite öğrencisi olabilmek için İngilizce seviyenizin ülke standartlarınca kabul edilebilir düzeyde olması gerekmektedir. Bu yetkinliğinizi kanıtlamanız için TOEFL ya da IELTS sınavlarına girmeniz ve başvuracağınız üniversitenin istediği aralıktaki puanı almanız gerekmektedir. Mezun olduğunuz okullarda akademik açıdan başarılı olmanız ise hem önemli bir etkendir hem de başvurunuzun kabul edilme ihtimalini arttırmaktadır. Bunlara ek olarak eğitmenlerinizden alacağınız referans mektupları ve yeterlilik önerileriniz de şansınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. 

Neden Amerika’da Üniversite Okumayı Tercih Etmeliyim ?

– Amerikan üniversiteleri, eğitim kalitesiyle kendini kanıtlamış üniversitelerdir. Bu üniversitelerden mezun olmak hayalinizdeki işe kavuşmanızda size yardımcı olacaktır.
– Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en iyi 39 üniversitesini bünyesinde barındırmaktadır.
– Bu ülkede eğitim gördüğünüzde kozmopolit bir kültüre tanıklık edecek, kendinizi pek çok yönden geliştirme fırsatı yakalayacaksınız.
– Ülkenin pek çok üniversiteye sahip olması ve her üniversitenin farklı başvuru koşulları öne sürmesi bu anlamdaki çeşitliliği arttıracak ve şansınızı yükseltecektir.
– Uluslararası öğrenciler de Community College’leri tamamladıktan sonra dört senelik eğitim veren kurumlara geçiş yapabilirler.
– Halihazırda sahip olduğunuz İngilizcenizi daha da ileri seviyelere taşıyabilirsiniz.
– Üniversitelerin öğrencilere sunduğu pek çok olanak ve sosyal etkinliklerden faydalanarak gelişiminize katkıda bulunabilir ve kendiniz için olumlu olacak pek çok etkinliğe katılım sağlayarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Amerika Üniversiteleri Fiyatları Nasıldır ?

Genel olarak Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine baktığımızda net bir fiyat aralığı söyleyemeyiz. Fiyat olarak çok uygun üniversiteler olduğu gibi, yüksek miktarda ücret isteyen üniversiteler de bulunmaktadır. Ücretler, yıllık olarak 20.000 USD’den başlar ve fiyatların daha da arttığı  üniversiteler karşınıza çıkabilir. Bu miktara, bir de konaklama, yiyecek içecek gibi masraflarınızı da ekleyerek tahmini olarak bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Pek çok üniversitenin uluslararası öğrencilerine sunduğu uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca, Amerika’da bulunan üniversiteler başarılı öğrencilerine verdikleri burslarla onların eğitim hayatlarına destek olmaktadırlar.