YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS İÇİN ALMANYA’YI TERCİH ETMEK

Neden yurtdışında yüksek lisans yapmak daha avantajlı?

Lisans eğitimini bitirdikten sonra yüksek lisans yapmak özellikle temel bilim okuyanlar ve geri kalan tüm diğer bölümlerden mezun olan insanlar için neredeyse zorunluluk haline gelmiş durumda. Değişen ve gelişen çağın, sürekli yenilenen teknolojinin ve bilginin hızını düşününce nasıl araştırma yapılacağı, nasıl proje geliştirileceği, nelerin önemli  ve bilinmesi zorunlu olduğu gibi konularda yüksek lisans yapmak kişilere bu öğrenme ve araştırma sürecinde ivme kazandırır ve rakiplerinin önüne geçirir.

Alanında daha çok uzmanlaşan ve alanı ile ilgili yenilikleri hem rahatça takip eden hem de anlayabilen kalifiye mezunlar işyerlerinin öncelikli tercihi olur. Tabi sadece mesleki eğitim değil dil eğitimi de çok önemli. İngilize her şirket tarafından istenen bir koşul oldu artık. Bunun yanında başka diller bilen adaylar öncelikli oluyor. Bir dili yazı yazarken çok iyi kullanabilen ve okuyabilen ama konuşamayan insanlar çok yaygın çünkü yeterli derecede konuşma pratiği yapmamışlar. Bu pratik sorunu yurtdışında, özellikle Avrupa ülkelerinden birinde eğitim alan biri için otomatik olarak çözülmüş oluyor. Çünkü hayatının her alanında yabancı bir dille konuşmak zorunda kalır. Yurtdışında yüksek lisans yapmanın en önemli avantajı dil eğitiminin de doğrudan beraberinde gelmesidir. Ayrıca sürekli gidilen üniversitenin eğitim diliyle öğrenmek, günümüz koşullarında uluslararası üniversitelerin birçoğunun eğitim dili İngilizce, mesleki yabancı dil öğrenimini de pekiştirir. Kişinin konfor alanı olan ülkesinde çıkıp başka bir ülkede, farklı kültürdeki insanlarla birlikte yaşamaya başlaması ayrıca başlı başına bir kişisel gelişimdir. Kişi böylece iletişim becerilerini pekiştirir, çevresini dünya çapında genişletebilir, farklı bir ülkede yaşamayı başararak özgüvenini artırır.

Özetlemek gerekirse, yurtdışı yüksek lisans eğitimi hem yabancı dil geliştirmek hem de mesleki ve kişisel birçok getirisiyle başlı başına bir avantajdır. Böyle bir eğitimin tercih edilebileceği ülkelerin başında gelen Almanya ve nedenlerinden bu yazının devamında bahsedilecektir.

Almanya nerededir ve nasıl bir ülkedir?

Almanya, Kuzey denizi ve Alp dağları arasında yer alan bir Orta Avrupa ülkesidir. Güney kısımları diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten daha sıcaktır. Kuzeyine gidildikçe sıcaklık düşer. Doğası yeşil, ormanı bol bir ülkedir ve şehir planları oldukça düzenlidir. Zaten Almanlar düzenli olmalarıyla anılırlar. Konumu gereği birçok Avurpa ülkesine (Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Fransa, Hollanda…) çok yakındır ve bu ülkelerin neredeyse hepsine trenle gidilebilir. Genel olarak ülkedeki tren yolları çok gelişmiştir ve diğer kara yolları ulaşımlarına göre hem hızlı hem de daha ucuzdur. Başkenti Berlin’de Türk vatandaşı nüfusu oldukça yoğundur. Nedeni de 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’ya giden işçi göçleridir. Ama genel olarak Türk vatandaşlarıyla ülkenin her yerinde karşılaşılabilir. Hiç beklenmeyen küçücük kasabalarda bile dönerciler vardır. Bu yüzden Türkiye’den giden insanlar yer ve yemek bulmakta genellikle çok zorlanmazlar. 

Almanya’da yaşam ve iş koşulları nasıl?

2017 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) açıkladığı verilere göre Almanya, Avrupa’da en yüksek maaşı veren 6. ülke konumunda. Yine aynı örgütün verilerine göre diğer ülkeler arasında ekonomisi en gelişmiş olan ülke. Her iş alanına göre alınan eğitimler farklı. Yani refah düzeyi oldukça yüksek bir ülke. İşler oldukça düzenli bir saat sistemine sahip. Hayatın her alanında toplu taşımadan market alışverişine her şeyde belirlenmiş bir düzen var ve ekstra durumlar söz konusu olmadığı sürece bu düzende aksama yaşanmıyor.

Almanya eğitim seviyesi ne durumda? 

Almanya eğitim seviyesi olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden. Özellikle temel bilimlerdeki laboratuvar ve araştırma gelişmişliği çok yüksek. Eğitim sistemlerine göre 6 yaşını dolduran çocuklar okula başlıyor ve 9 yıl süren bir zorunlu eğitimleri oluyor. Bu eğitimin sonunda istedikleri mesleğe uygun okullara gidiyorlar. Kısacası eğitim sistemleri de hayatlarının diğer alanları gibi düzenli ve bu düzenden dolayı oldukça yüksek bir eğitim düzeyi var. Zorunlu eğitim parasız, devlet tarafından karşılanıyor.

Almanya için yabancı öğrenci programları nedir?

Türkiye’deki üniversitelerin Almanya için YÖK denkliği mevcut. Bu yüzden herhangi bir lisans programından ve üniversiteden mezun olan öğrenciler yüksek lisans için başvurabilir. Giriş şartları genellikle standart olmakla birlikte lisans dil seviyesi, ilgili bölümdeki lisans ortalaması, referanslar, varsa iş ve staj tecrübeleri şeklindedir. Eğitim dili İngilizce, Almanca ya da her ikisi birden olabilir. Dil seviyesini gösteren sınavlar ingilizce için Toefl ve Ielts, Almanca için TestDaF, DSH, Goethe Zertifikat şeklindedir. Bu sınavlardan en düşük hangi puanlarla geçmiş olmak gerektiği başvurulan üniversitelerin ‘International Ofice’ sayfalarında ve başvuru koşullarında yazar. Yurtdışında okuyan öğrenciler için özel burslar ve devlet bursları vardır. Bu burslar ve hangi dönemlerde başvurulacağına ve başvuru koşullarına internetten arama yaparak ulaşılabilir. 

Ayrıca Türkiye’de yüksek lisans yaparken Erasmus+, Mevlana gibi yurtdışı değişim programları ile de dönemlik ya da bir yıllık gidilebilir. 

Üniversitelerin avantajları nelerdir ve maaliyet genel olarak ne kadardır?

Almanya’da yurt olanakları oldukça fazladır. Ayrıca öğrenci evleri de yaygındır. Gidenler kalacak yer bulmada aşırı zorluklarla karşılaşmazlar. Genelde üniversitelerin başvuru formlarında yurt başvuruları da bulunur. Ayrıca birçok şehrinde öğrenci kimlikleri toplu taşımalarda paso olarak kullanılır. Öğrenim dönemi başında belli bir ücret üniversiteye ödenir ve yılın geri kalanında şehir içi toplu taşımalara para verilmez. Şehirler arası yolculuklarda da trenlerde öğrenci indirimi ya da toplu grup indirimleri hemen hemen her eyalette vardır.

Ülkedeki herkes anlaşabilecek kadar İngilizce biliyor genelde. Bu yüzden gidenler Almanca bilmeseler de iletişim sağlayabilirler. 

Almanya’daki üniversitelerde eğitim genelde ücretsizdir ya da oldukça düşük bir yıllık ücret talep ederler. Ama vize alırken konsolosluk tarafından belirlenen aylık minimum 720 euroluk gelirin bir şekilde garanti edilmesi gerekiyor. Başvuru onaylansa bile konsolosluk vize için bu şartı koyuyor. Eğer burs varsa sözleşmesi, yoksa taahhütname ya da bloke hesap ile bu paranın karşılanacağı ispatlanmalıdır. Gerekli bilgilerin tamamı Alman konsolosluğu vize başvuru sayfasında yer alıyor.

Aylık gider olarak ortalama 700 euro yeterli oluyor ama bu durum şehirden şehire farkedebilir. Mesela Münih Berlin’den daha pahalı bir şehirdir. Aylık gider durumu biraz kişinin nasıl yaşadığına bağlı olarak değişir. 

Genel hatlarıyla yurtdışı yüksek lisansta Almanya bu şekilde özetlenebilir. Olumlu tarafları diğer birçok Avrupa ülkesine göre ağır basan Almanya’da eğitim, gidenlerin hayatında yeri doldurulamaz bir tecrübe olacaktır.